image_pdfimage_print

PRZEBOJE 55-LECIA

Pod koniec listopada 2017 została wydana nowa płyta Capelli Bydgostiensis ” Przeboje 55-lecia” z największymi hitami muzyki poważniej!
Płytę można nabyć w kasie biletowej FP. Zapraszamy!

Zadanie p.n. „Capella Bydgostiensis – przeboje 55-lecia” dofinansowane przez  Miasto Bydgoszcz oraz Samorząd Województwa Kujawsko-Pomorskiego

       

Więcej...

Symphony for String Orchestra
Grażyna Bacewiecz (1909 – 1969)

W 2013 Filharmonia świętowała 60-lecie, z tej okazji odbył się szereg jubileuszowych koncertów naszych orkiestr, a niektóre zostały zarejestrowane jako materiał na płyty. Pod dyrekcją Mariusza Smolija i z pianistką Ewą Kupiec kameraliści dokonali nagrań utworów Grażyny Bacewicz dla znanej w świecie firmy fonograficznej Naxos. Z satysfakcją informujemy, że nowa płyta kameralistów właśnie się ukazała. Mariusz Smolij, dyrygent i pedagog, w 1986 wyjechał do USA, gdzie kontynuował studia w zakresie kameralistyki i dyrygentury. Współpracował z ponad stu orkiestrami w 25 krajach świata, w Polsce m.in. sprawował obowiązki dyrektora artystycznego Filharmonii we Wrocławiu oraz Międzynarodowego Festiwalu „Wratislavia Cantans” , również często współpracuje z Sinfonią Varsovią, ponadto dyrygował gościnnie większością polskich zespołów filharmonicznych i radiowych. Artysta nagrywa m.in. dla Hungaroton, CD Accord i Narodowego Radio USA (NPR).

Więcej...

AVE MARIA

Zachęcamy gorąco do zapoznania się z kolejnym dokonaniem Orkiestry Kameralnej Filharmonii Pomorskiej i do wysłuchania dziesięciu kompozycji różnych epok ale opartych na tych samych, ważnych słowach modlitwy „Ave Maria”. Rozpowszechniła się ona w V w. zarówno w Kościele katolickim, jak i w Cerkwi prawosławnej, a wraz z nią zaczęto tworzyć pierwsze hymny maryjne, powstające w kręgu zachodnim i syryjskim. Najbardziej bowiem powszechną muzyczną formą Pozdrowienia Anielskiego była i jest nadal pieśń. Partie solowe na płycie wykonuje sopranistka Barbara Kubiak z Teatru Wielkiego w Poznaniu. Artystka ceniona za największe role operowe występuje również w repertuarze oratoryjnym i koncertowym. Stale współpracuje z największymi polskimi filharmoniami i festiwalami, wykonując wielkie dzieła klasyków światowej literatury muzycznej.

Więcej...

Ignacy Jan Paderewski

Płyta Ignacy Jan Paderewski – Symfonia h-moll „Polonia” została wydana z okazji 60-lecia Filharmonii Pomorskiej. Płyta ta jest powrotem filharmoników bydgoskich do Symfonii, bowiem w 1974, pod kierownictwem Bohdana Wodiczki, dokonali jej premierowej rejestracji (w skróconej wersji) dla Polskich Nagran (Muza). Jerzy Maksymiuk jest wielkim propagatorem zarówno na estradach krajowych, jak i zagranicznych dorobku Paderewskiego, kompozytora nadal niedocenianego w Polsce. Maestro utrzymuje oficjalnie, że „Polonia” Paderewskiego jest najlepszą symfonią, jaką znaleźć możemy w polskiej literaturze muzycznej:

Więcej...