100 LAT NIEPODLEGŁOŚCI

Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Pomorskiej
Jakub Chrenowicz dyrygent
Jan Lisiecki fortepian

 

Fryderyk Chopin (1810-1849) – Koncert fortepianowy e-moll op. 11, Rondo à la Krakowiak  F- dur op. 14
Mieczysław Karłowicz (1876-1909) Odwieczne pieśni op. 10

Projekt realizowany w ramach obchodów stulecia odzyskania niepodległości

 

 

Bilety do nabycia na www.bilety24.pl, w kasie biletowej FP
oraz w Biurze Podróży „Wakacyjny świat” ul. Magnuszewska 8, Bydgoszcz tel. 52 320 52 29

W kolejnym koncercie niepodległościowym zabrzmi ponownie polska muzyka, dzieła Chopina zaś zagra młody, 23-letni  wirtuoz urodzony w Kanadzie.

„Jan Lisiecki. Zapamiętaj to nazwisko”.–  wołano na łamach The Financial Times. Krytycy nazywają Jana Lisieckiego „arystokratą fortepianu”, „wybitnym talentem”, „jednym z najbardziej sensacyjnych młodych artystów”, chwalą go za dojrzałe, „niezwykle poetyckie i obdarzone wyobraźnią” interpretacje. Artysta naukę gry na fortepianie rozpoczął w wieku 5 lat, a już 4 lata później debiutował z orkiestrą. Dzięki wydaniu przez Narodowy Instytut Fryderyka Chopina wielokrotnie nagradzanych nagrań koncertów Chopina (zarejestrowanych przez zaledwie wówczas 13- i 14-letniego pianistę) Lisiecki podpisał kontrakt z wytwórnią Deutsche Grammophon, który zaowocował edycją płyt z utworami Mozarta, Chopina i Schumanna. Swoją artystyczną dojrzałość pianista potwierdził, gdy w 2013 zastąpił w bardzo krótkim czasie Marthę Argerich, wykonując w Bolonii wraz z Orchestra Mozart pod dyrekcją Claudio Abbado IV Koncert fortepianowy Beethovena. W tym samym roku został okrzyknięty Young Artist of the Year magazynu „Grammophone”. W sezonie koncertowym 2015/2016 debiutował w Carnegie Hall, występował z Bamberger Symphoniker w Lucernie, zaliczył serię debiutów z Cleveland Orchestra i San Francisco Symphony Orchestra oraz liczne tournée, w tym po Europie z Zurich Chamber Orchestra, którą prowadził od fortepianu. W styczniu 2016 wydane zostały jego nagrania Schumanna, z kolei najnowszy album z marca 2017, zawierający rzadko wykonywane utwory Chopina na fortepian i orkiestrę, został nagrodzony najbardziej prestiżową w Europie nagrodą ECHO Klassik. W sezonie 2017/18 pianista  ma w planach występy na całym świecie, między innymi tournée po Europie i Azji. Jan mówi, że jego celem jest zawsze interpretować dzieło tak, aby ukazać jego oryginalne  piękno i blask.

Orkiestra ponadto zagra Poemat „Odwieczne pieśni” Karłowicza, zainspirowany samotnymi wędrówkami kompozytora po ukochanych Tatrach.

Całość poprowadzi Jakub Chrenowicz – kunszt dyrygencki tego młodego artysty bydgoscy melomani mieli okazję już wielokrotnie podziwiać. Dzień później, 19 maja ten koncert w całości zostanie przedstawiony na finał 11. Gdańskiego Festiwalu Muzycznego.