100 LAT NIEPODLEGŁOŚCI

Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Pomorskiej
Kai Bumann dyrygent
Mariusz Pędziałek obój
Konrad Mielnik prowadzenie koncertu

 

Joanna Wnuk-Nazarowa (*1949) – Lamento
Joseph Haydn – Koncert obojowy C-dur
Johannes Brahms (1833-1897) – I Symfonia c-moll op. 68

 

godz. 18  Rozmowy o muzyce…
z Konradem Mielnikiem

 

W ramach Akcji: „POLSKA ZOBACZ WIĘCEJ – WEEKEND ZA PÓŁ CENY”
oferujemy Państwu bilety na ten koncert za pół ceny.
Szczegóły w kasie biletowej Filharmonii. Zapraszamy!

 

 

Bilety do nabycia na www.bilety24.pl
oraz w kasie biletowej FP

 

Koncert rozpocznie się wykonaniem utworu Lamento na obój ( 1983-84) współczesnej polskiej kompozytorki Joanny Wnuk-Nazarowej, gdzie w roli solisty oboisty wystąpi Mariusz Pędziałek, następnie wirtuoz zaprezentuje bardzo śpiewne partie oboju w Koncercie C-dur Haydna, który został odnaleziony i wydany dopiero w 1926. Na finał zabrzmi I Symfonia  Brahmsa, która obligatoryjnie znajduje się w żelaznym repertuarze niemal wszystkich orkiestr i dyrygentów. Pierwszą część, Allegro, Brahms napisał mając niespełna 30 lat, lecz ukończył symfonię dopiero po 15 latach. E. Hanslick, jeden z najbardziej wpływowych krytyków muzycznych w II połowie XIX w., bliski przyjaciel Brahmsa i propagator jego twórczości, komentując „Pierwszą”, napisał: „Na podstawie tego dzieła – jeżeli już nie wcześniej – musi sobie każdy muzyk uzmysłowić duchowe pokrewieństwo Brahmsa z Beethovenem”.  

KAI BUMANN – od 2015 pełni funkcję szefa artystycznego FP.
Więcej: http://www.filharmonia.bydgoszcz.pl/dyrektor/kai-bumann/

MARIUSZ PĘDZIAŁEK – edukację muzyczną rozpoczął w wieku trzech lat w Eksperymentalnym Studium Muzycznym w Krakowie. Następnie także w Krakowie przeszedł kolejne szczeble edukacji muzycznej, studiował w klasie oboju Edwarda Szcześniaka, odbył także kurs mistrzowski pod kierunkiem Lothara Kocha. W 1977 odbył swoje pierwsze tournée artystyczne wraz z grupą studentów krakowskiej PWSM po USA. Więcej: http://fmf.fm/goscie/mariusz-pedzialek

JOANNA WNUK-NAZAROWA kompozytorka, dyrygentka i wykładowczyni Akademii Muzycznej w Krakowie. W latach 2000-2018 pełniła funkcję dyrektora naczelnego i artystycznego Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach. Studiowała dyrygenturę i kompozycję w klasie Krzysztofa Pendereckiego w Akademii Muzycznej w Krakowie. Studia uzupełniała na mistrzowskich kursach dyrygentury u Hansa Swarowsky’ego w Austrii. Od 1974 jest wykładowcą w Akademii Muzycznej w Krakowie. Zajmowała się publicystyką i pracą naukową, jako dyrygentka brała udział w ważnych festiwalach międzynarodowych. W twórczości kompozytorskiej Joanny Wnuk-Nazarowej ważne miejsce zajmuje muzyka teatralna.
Więcej: http://www.nospr.org.pl/pl/kontakt/1#

KONRAD MIELNIK – producent i publicysta muzyczny. Absolwent Akademii Muzycznej w Gdańsku w klasie fortepianu Zbigniewa Śliwińskiego. Studia Podyplomowe ukończył w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie. Dyrektor artystyczny i szef Redakcji Kultury Rozgłośni Regionalnej Polskiego Radia w Gdańsku – Radia Gdańsk S.A. Pomysłodawca i dyrektor Gdańskiego Festiwalu Muzycznego. Laureat i również juror międzynarodowych konkursów radiowych. Oprócz działalności radiowej współpracuje z innymi mediami (Polskie Radio, Telewizja Polska, prasa) oraz organizatorami najważniejszych wydarzeń artystycznych w kraju.