ŚREDNIOWIECZNY GŁOS CZESKICH ŚWIĘTYCH

Schola Gregoriana Pragensis
Hosan El-Dunia kierownictwo artystyczne
Urszula Guźlecka prowadzenie

w programie Bohemorum Sancti Czescy święci w Niebiańskim Jeruzalem, czyli hołd złożony głównym patronom św. Wojciechowi,  św. Ludmile, św. Prokopowi i św. Wacławowi.

Bilety na przejazd z Bydgoszczy do Kruszwicy i z powrotem w cenie 10 zł można nabyć w kasie biletowej FP (liczba miejsc ograniczona).
Wraz z  biletem na koncert i przejazd wejście na MYSIĄ WIEŻĘ i rejs statkiem RUSAŁKA po jeziorze Gopło GRATIS!
WYJAZD – parking przy ul. Staszica,  godz. 13:30

Chorały na płycie Bohemorum sancti  zostały nagrane i wydane przez Supraphon  w 1994. Koncert odbędzie się  w sakralnym wnętrzu, w miejscu jak najbardziej  adekwatnym do prezentacji pieśni liturgicznych, czyli w  Kolegiacie  w Kruszwicy, która jest  jednym z najlepiej zachowanych zabytków architektury romańskiej w Polsce.
SCHOLA GREGORIANA PRAGENSIS została założona w 1987 przez Davida Ebena. Działalność Scholi koncentruje się na semiologicznej interpretacji chorału gregoriańskiego, bazując na najstarszych źródłach neumatycznych z IX-XI wieku, jak i na oryginalnej czeskiej tradycji śpiewu gregoriańskiego, włączając w to wczesną polifonię. Zespół wiele koncertuje i nagrywa w Czechach i za granicą. Nagrania wyróżniane były wielokrotnie renomowanymi nagrodami (Choc du Monde de la Musique, 10 de Répertoire, Golden Harmony Award dla czeskiej płyty roku za CD Rosa Mystica. Dzięki intensywnym studiom nad średniowiecznymi źródłami w repertuarze Scholi znajduje się wiele rzadkich, nowo odkrytych kompozycji z wieków od XIII do XV. Szerokie spektrum repertuaru SGP obejmuje także muzykę współczesną Koncerty prezentują publiczności pro­gramy złożone z dzieł pochodzących z po­czątków europejskiej kultury muzycznej, lecz przedstawianych w żywy i emocjonal­nie zaangażowany sposób. Czeski zespół gościliśmy już  podczas  52. BFM z projektem pt. Via Carolina i wówczas spotkał się z wielkim uznaniem naszej publiczności.
DAVID EBEN jest założycielem i artystycznym  dyrektorem Schola Gregoriana Pragensis. Po ukończeniu  klasy  klarnetu w Konserwatorium w Pradze w 1986, zaczął studiować  muzykologię na Wydziale Filozoficznym Uniwersytetu Karola.  W 1991 ukończył paryskie  Konserwatorium  na wydziale dyrygentury chorału gregoriańskiego, przez kilka sezonów prowadził Choeur Gregorien de Paris) .W tym  czasie często odwiedzał klasztor Solesmes, centrum badań  nad chorałem gregoriańskim, pogłębiając swą wiedzę. Od 1993 pracuje w Instytucie Muzykologii Charles  University, gdzie wykłada na tematy związane z gregoriańskiego  śpiewu i liturgii. W 2008 otrzymał tytuł profesora na Uniwersytecie w Lucernie.