GRAJ DUDKA – KONCERT KOLĘD

Orkiestra Kameralna Capella Bydgostiensis
Mała Formacja Chóralna
Piotr Dąbrowski 
kierownictwo artystyczne, fortepian
Izabela Cywińska-Łomżyńska
 przygotowanie Chóru, dyrygent
Patrycja Cywińska-Gacka prowadzenie

 

Bilety do nabycia na www.bilety24.pl
oraz w kasie biletowej FP

 

W Polsce najstarsze ślady kolędy pochodzą sprzed XV wieku, a te z kraju nad Wisłą do dzisiaj uznawane są za najpiękniejsze. Forma kolęd jest różnorodna: niektóre mają bardzo uroczysty charakter hymnu czy chorału, inne są energicznymi marszami lub zamaszystymi polonezami,  jeszcze inne posiadają rytm mazurka lub krakowiaka, bądź są dumkami. Tradycyjne, przedświąteczne wspólne kolędowanie zaczniemy koncertem pn. Graj dudka, graj, i ta tytułowa kolęda jest jedną z najpopularniejszych w Polsce. Zaśpiewają nam dziecięce, lecz bardzo piękne i profesjonalne głosiki zespołu, który nie pierwszy raz gości w Filharmonii.

Mała Formacja Chóralna skupia dzieci w wieku od 6 do 14 lat. Zespół powołała do istnienia w 2014 Fundacja Nowe Pokolenie, we współpracy z Uniwersytetem Kazimierza Wielkiego, w hołdzie Janowi Pawłowi II. Chór (wtedy noszący nazwę Śpiewalnia Dziecięca) miał uświetniać uroczystości obu instytucji. Na początku 2017 zmienił nazwę i przeszedł pod egidę UKW. W repertuarze Formacji znajdują się piosenki dziecięce, kolędy czy utwory świąteczne. Zespół współpracuje z zawodowymi instytucjami artystycznymi.

Zespół od początku działa pod opieką Izabeli Cywińskiej-Łomżyńskiej – dyrygentki chóralnej od 33 lat związanej z Pałacem Młodzieży w Bydgoszczy, gdzie prowadzi chóry i zespoły wokalne dziecięce i młodzieżowe, a także od 30 lat z  Operą Nova, w której pracuje jako asystentka kierownika chóru, przygotowując chóry dziecięce do spektakli.

Piotr Dąbrowski. Pianista, akompaniator, dyrygent, aranżer. Absolwent Akademii Muzycznej oraz Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Obecnie wykładowca na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Oprócz szerokiej działalności jako pianista (projekty jazzowe, muzyka rozrywkowa, piosenka aktorska i poetycka) od 2005 zajmuje się prowadzeniem big bandów: Jazz Big Band ’75 i Junior Jazz Big Band ’75 w Pałacu Młodzieży oraz Big Band UKW.