IMA SONG LINES – ŚPIEWY NIE TYLKO Z JAPONII

57. BYDGOSKI FESTIWAL MUZYCZNY

Maniucha Bikont śpiew
Assaf Talmudi  fortepian
Miwa Yonashiro  śpiew
Seigo Matsunaga  kontrabas
Magdalena Miśka prowadzenie

Śpiew z regionu południowych wysp Japonii – Okinawy

 

 

Bilety do nabycia na www.bilety24.pl
oraz w kasie biletowej FP

Program IMA Song Lines powstał w listopadzie 2018 na Yakushimie, małej wyspie na południu Japonii. Miwa Yonashiro i Maniucha Bikont dialogują za pośrednictwem tradycyjnych pieśni wyspy Miyako (która ma swój odrębny język) oraz obrzędowych i mazurkowych melodii z centralnej i wschodniej Polski. W programie koncertu znajdą się również kompozycje Assafa Talmudi, aranżera i znawcy wschodnioeuropejskiej muzyki żydowskiej. Seigo Matsunaga jest mistrzem jazzu i improwizacji.

Maniucha Bikont śpiewa muzykę nowoczesną i tradycyjną, gra na tubie, akordeonie i innych małych i dużych instrumentach. Uczestniczy w dziesiątkach muzycznych i teatralnych projektów, współpracuje z muzykami z całego świata. Najczęściej koncertuję w składach Maniucha i Ksawery, Tęgie Chłopy, Bikont i Talmudi. Wykonuje utwory współczesnych kompozytorów, tworzy muzykę teatralną i filmową. Jako muzyk i performerka występowała w Europie, Azji i Ameryce Północnej. Najbardziej osobistą z płyt, które nagrała jest „Oj borom borom”. Otrzymała liczne stypendia i nagrody. Jej pasją jest muzyka tradycyjna, od lat jeździ po wsiach centralnej i wschodniej Europy nagrywając pieśni i muzykę.

Assaf Talmudi kompozytor, producent płytowy, akordeonista. Jako producent muzyczny odniósł wiele sukcesów na rynku w Izraelu m.in. współpracując z takimi artystami jak Shlomi Shaban, Assaf Amdursky, Beri Sacharof, Rona Kenan i Noam Rotem. Obecnie doktoryzuje się na Uniwersytecie Bar Ilan, prowadząc badania nad ewolucją w muzyce, sztuczną inteligencją i złożonymi systemami. Badania prowadzi pod opieką prof. Jonathana Bergera, wykładowcy Uniwersytetu Stanford. Ukończył kompozycję na Akademii Muzycznej w Hadze (Holandia). Assaf jest wykładowcę na Uniwersytecie Haifa na wydziale muzyki oraz Musrara Art College w Jerozolimie, gdzie uczy produkcji muzycznej. Jako instrumentalista jest członkiem zespołu specjalizującego się w muzyce klezmerskiej Oy Division, z którym odbył wiele międzynarodowych tras koncertowych.

Miwa Yonashiro
urodziła się na wyspie Miyako, w prefekturze Okinawa w Japonii. Wyspy Miyako to grupa małych wysepek położonych ok. 310 km od głównej wyspy Okinawa, ok. 2000 km od Tokio. Wyspa, którą zamieszkuje 55 tys. osób, ma swoją charakterystyczną tożsamość, język i kulturę oraz setki pieśni ludowych, których historia sięga kilka wieków wstecz. Do niedawna zawodowi śpiewacy nie wykonywali pieśni ludowych, ale zawsze były częścią codziennego życia na wyspie Miyako. Miwa wychowała się na tych pieśniach i do dzisiaj pamięta te pieśni, które śpiewała jej matka. Miwa rozpoczęła przygodę z muzyką 20 lat temu. Skupiła się głównie na pieśniach ludowych z wyspy Miyako, stała się mistrzynią śpiewu dwornego Ryukyukan. Utworu „Shiratorinu Argu” nauczyły ją dwie ludowe śpiewaczki Tsuru Arakaki (ur. 1922) i Tomori Mega (ur. 1897), które znały tę pieśń z przekazów swoich babć.

Seigo Matsunaga pochodzi z południowych wyspach Japonii. W wieku 13 lat podjął naukę na saksofonie, mając 16 lat, zainspirowany spotkaniem z Richardem Bona, zaczął naukę gry na gitarze basowej. Lato 2002 spędził w Bostonie, poszukując muzycznych inspiracji, następnie w Nowym Jorku, gdzie szkolił się pod okiem basisty Matthew Garrisona. W październiku tego samego roku, duży wpływ na niego wywarły zajęcia z duńskim basistą w Trio Oscara Petersona – Niels-Henningiem Orsted Pedersonem, w kolejnych latach podróżując, poszukiwał własnego stylu „prawdziwego japońskiego brzmienia”. Brał udział w zajęciach mistrzowskich Hein Van De Geyna w Afryce Południowej, Michaela Klinghoffera w Izraelu i Andersa Jormina w Szwecji. W 2009 zdecydował się zamieszkać w 140-letnim domu, który odziedziczył po babci niedaleko Fukuoki, na wyspie Kyushu. Nadał temu miejscu nazwę SHIKIORI, co oznacza po japońsku „miejsce, do którego wraca serce” i stworzył przestrzeń do wykonywania koncertów. Poza granicami Japonii grał w takich krajach jak Indie czy Południowa Afryka. Seigo kontynuuje swój muzyczny dialog z artystami z różnych stron świata, przekraczając granice kultur i gatunków muzycznych. Więcej>>

Magdalena Miśka absolwentka Wydziału Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Od 2005 roku w zespole RMF Classic. Autorka wielu radiowych programów, poświęconych sztuce filmowej („Cały ten film”, „Mistrzowie drugiego planu”). Laureatka nagrody Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej za audycję „Moje kino” (2010). Stworzyła i prowadzi Listę Przebojów Muzyki Filmowej, która jest jedynym tego typu programem w Polsce. Dla RMF Classic rozmawiała z największymi osobowościami kina, muzyki i literatury. Jako konferansjer związana m.in. z Festiwalem Muzyki Filmowej w Krakowie, prestiżowymi wydarzeniami kulturalnymi, festiwalami, licznymi koncertami muzyki klasycznej i filmowej w całym kraju.