KONCERT NA 6 FORTEPIANÓW

Orkiestra Kameralna Capella Bydgostiensis
Adam Kośmieja, Mariusz Klimsiak, Radosław Kurek, Michał Szymanowski, Paweł Wakarecy, Bartłomiej Wezner fortepiany
Konrad Mielnik prowadzenie

 

Wolfgang Amadeusz Mozart – Divertimento F-Dur KV 138
Johann Sebastian Bach – Koncert na cztery fortepiany a-moll BWV 1065
Henryk Mikołaj Górecki Trzy utwory w dawnym stylu
Steve Reich – Six Pianos

 

Bilety do nabycia na www.bilety24.pl
oraz w kasie biletowej FP

 

W dorobku Mozarta znajdujemy 31 divertimenta, co świadczy o tym, jak wielkie znaczenie i „wzięcie” posiadała ta forma w jego epoce. Były to najczęściej utwory okolicznościowe, często powstawały na zamówienie. Capella Bydgostiensis wykona jedno z najpopularniejszych – Divertimento F-dur.

To wielka gratka usłyszeć nieczęsto grany koncert Bacha na 4 fortepiany – pierwotnie na klawesyny – i to z wybitnie bydgoskim akcentem. Według dociekań bachowskich komentatorów i monografistów koncerty na 3 i 4 instrumenty miały stanowić zachętę dla najstarszych synów kompozytora do podjęcia jeszcze intensywniejszych ćwiczeń.

Góreckiego Trzy utwory w dawnym stylu z 1963 były swego rodzaju precedensem w twórczości młodego kompozytora, który dał się już poznać jako zdeklarowany zwolennik awangardy. Trzy ujęte w mały cykl miniatury bardzo mocno nawiązują do stylu muzyki renesansu.

Na koniec koncertu rewelacja – 6 fortepianów po raz pierwszy na estradzie w utworze (z 1973) Steve’a Reicha, amerykańskiego kompozytora, jednego z pionierów minimalizmu w muzyce, dwukrotnego zdobywcy prestiżowej nagrody Grammy.

 Adam Kośmieja absolwent nowojorskiej Manhattan School of Music w klasie Solomona Mikowsky’ego oraz bydgoskiej Akademii pod kierunkiem prof. Jerzego Sulikowskiego i prof. Katarzyny Popowej-Zydroń. Obecnie, ze stopniem naukowym doktora, jest wykładowcą na tej Uczelni.

Więcej>>

Mariusz Klimsiak także ukończył klasy prof. Sulikowskiego i prof. Popowej-Zydroń, współpracował w charakterze asystenta z prof. Sulikowskim, prof. Pobłocką oraz prof. Godziszewskim. Teraz prowadzi klasę fortepianu w macierzystej Akademii.
Więcej>>

Radosław Kurek ukończył Akademię Muzyczną w Gdańsku, ale również w klasie prof. Popowej-Zydroń, w bydgoskiej Uczelni pracuje na stanowisku adiunkta, od  2014 w stopniu doktora.
Więcej>>

Michał Szymanowski absolwent prof. Katarzyny Popowej-Zydroń oraz dyrygentury symfoniczno-operową w klasie Zygmunta Rycherta. Obecnie pełni funkcję asystenta w Akademii bydgoskiej i łódzkiej.
Więcej>>

Paweł Wakarecy absolwent prof. Popowej-Zydroń, który w 2010 zdobył wyróżnienie oraz nagrodę specjalną dla najlepszego Polaka w XVI Konkursie Chopinowskim w Warszawie. Obecnie jest asystentem w Akademii.

Więcej>>     

Bartłomiej Wezner absolwent klasy fortepianu prof. Ewy Pobłockiej (2006). W latach 2002-2004 był też studentem prof. Jerzego Sulikowskiego. Równolegle studiował klawesyn u prof. Urszuli Bartkiewicz. W 2013 roku uzyskał tytuł doktora sztuk muzycznych, a w 2014 podjął pracę w bydgoskiej Akademii.
Więcej>>