KONCERT Z CYKLU „WSZYSTKIE KANTATY BACHA”

Orkiestra Kameralna Capella Bydgostiensis
Kai Bumann dyrygent
Jarosław Bręk bas

 

Johann Sebastian Bach (1685-1750) – Kantata „Ich habe genug” BWV 82
Johannes Brahms (1833-1897) – Sekstet B-dur (opr. Kai Bumann)

 

godz. 18 (sala kameralna)
Prezentacja wyników opracowanego raportu zawierającego charakterystykę
właściwości akustycznych sali koncertowej i sali kameralnej Filharmonii Pomorskiej.
Zapraszamy!

 

 

Bilety do nabycia na www.bilety24.pl, w kasie biletowej FP
oraz w Biurze Podróży „Wakacyjny świat” ul. Magnuszewska 8, Bydgoszcz tel. 52 320 52 29

19 XII 2015 miała miejsce inauguracja cyklu koncertowego, wg zamysłu Kaia Bumanna – szefa artystycznego FP – pn. Wszystkie kantaty Bacha. W tej odsłonie cyklu zaprezentowana zostanie Kantata Ich habe genug (Zadosyć już mam, tytuł wg tłum. A. Teske), którą Bach napisał w Lipsku na Święto Ofiarowania Pańskiego (Matki Boskiej Gromnicznej) 2 lutego 1727. Libretto oparte jest na kantyku Symeona Nunc Dimittis. 

Partie solowe basu w kantacie realizować będzie Jarosław Bręk. Przygodę ze śpiewem zaczął z Poznańskimi Słowikami prof. Stefana Stuligrosza. Ukończył Wydział Wokalny Akademii Muzycznej w Warszawie, w klasie śpiewu prof. Jerzego Artysza. Jest laureatem nagród w  konkursach wokalnych w Barcelonie, Vercelli i Lizbonie. Dokonał wielu nagrań archiwalnych, a także nagrał około 20 płyt CD, wielokrotnie nagradzanych Fryderykami oraz nagrodą Złoty Orfeusz. Wydane przez NAXOS nagranie Stabat Mater Szymanowskiego w 2009 otrzymało nominację do nagrody Grammy. Artysta prowadzi klasę śpiewu w Akademii Muzycznej w Poznaniu, w 2010 uzyskał tytuł doktora sztuki muzycznej.

W II części koncertu zabrzmi Sekstet B-dur Brahmsa w opracowaniu maestro Bumanna. Brahms dość długo zwlekał z napisaniem własnych symfonii czy kwartetów smyczkowych. Zaczął właśnie od sekstetów, które jawią się jako dzieła w pełni samodzielne i dojrzałe. Pełen ciepła i zadumy Sekstet B-dur  jest tego dowodem, którego prawykonanie odbyło się z udziałem jednego z najświetniejszych ówczesnych skrzypków – Josepha Joachima.