EINE KLEINE NACHTMUSIK

KONCERT Z CYKLU „WIEK SZOSTAKOWICZA”
Orkiestra Kameralna Capella Bydgostiensis

Kai Bumann dyrygent
Beata Bilińska fortepian
Tomasz Gluska trąbka

Wolfgang Amadeus Mozart (1756-1791) – Kwintet smyczkowy g-moll KV 516
Dmitrij Szostakowicz  (1906-1975) – Koncert na fortepian, trąbkę i orkiestrę smyczkową c-moll op. 35
Wolfgang Amadeus Mozart (1756-1791) – Eine kleine Nachtmusik KV 525

bilet upominkowy

Bilet upominkowy doskonałym prezentem na Dzień Babci i Dziadka!
Z biletem upominkowym w przerwie koncertu 25.01.2017 kawa i ciasto w bufecie FP gratis
Zapraszamy do kasy biletowej FP!
(Liczba biletów upominkowych ograniczona)

Następny cykl koncertowy zainicjowany przez maestro Kaia Bumana w ubiegłym roku. W tym wieczorze muzyki kameralnej usłyszymy Koncert fortepianowy c-moll powstały w 1933, który  do dziś cieszy się wielkim powodzeniem i należy do najczęściej wykonywanych  utworów Szostakowicza. Solową partię fortepianu zagra Beata Bilińska, należąca do czołówki polskich pianistów, kameralistka, doktor habilitowana sztuk muzycznych, profesor nadzwyczajny Akademii Muzycznej w Katowicach. Od ponad dwudziestu lat prowadzi intensywną działalność artystyczną, występując z koncertami symfonicznymi, recitalami solowymi i kameralnymi w Polsce oraz za granicą. Jest laureatką wielu ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów pianistycznych i stypendiów. W swoim dorobku posiada 11 płyt CD, była dwukrotnie nominowana do „Paszportu Polityki”,  czterokrotnie do nagrody „Fryderyk”, a w 2015 otrzymała statuetkę za płytę z nagraniem II Koncertu fortepianowego Kilara (Aukso / Moś / 2014). Za swoje pozostałe płyty otrzymała liczne nagrody fonograficzne, w tym najbardziej prestiżową MIDEM Classical Award 2008. Partie na trąbkę w Koncercie Szostakowicza zagra Tomasz Gluska, bardzo wszechstronny muzyk solista Orkiestry Symfonicznej FP. Ukończył z wyróżnieniem bydgoską Akademię Muzyczną  w klasie  Romana Grynia. Za wyniki osiągnięte w czasie studiów został wpisany do Złotej Księgi Absolwentów tejże uczelni. Prowadzi klasę trąbki w Państwowym Zespole Szkół Muzycznych w Bydgoszczy. Jest także pracownikiem bydgoskiej Akademii Muzycznej Współpracuje z wieloma orkiestrami i zespołami (m.in. Capella Bydgostiensis, Triumphal Brass, El-Jazz Big Band). Ma na swoim koncie występy tak w kraju, jak i za granicą oraz nagrania z zespołami, wykonującymi muzykę klasyczną, jazzową i rozrywkową. Prowadzi kursy dla trębaczy i pedagogów oraz konsultacje metodyczne dla uczniów i pedagogów w wielu szkołach na terenie kraju. Kolejne pozycje programu  to dzieła Mozartowskie. Na wstępie koncertu Kwintet smyczkowy g-moll KV 516 w opracowaniu na orkiestrę kameralną, postrzegany jako najwspanialszy z 6 kwintetów, nastrój namiętności i tragedii w tym utworze przypomina Symfonię w tej samej tonacji, zaś  na zakończenie będzie  „Eine kleine Nachtmusik”. Ta słynna serenada, ciesząca się niezmiennie ogromną popularnością od przeszło dwóch stuleci, powstała podczas pracy mistrza Amadeusza nad Don Giovannim, jako swoiste, przemiłe wytchnienie od ciężkiej pracy na partyturą opery.

Beata Bilińska