WOJCIECH MŁYNARSKI. AWERS-REWERS

Orkiestra Kameralna Capella Bydgostiensis
Bogusław Sobczuk
scenariusz i reżyseria, prowadzenie
Jasiek Kusek
kierownictwo muzyczne, aranżacje
wokaliści:
Beata Banasik
Adrianna Maja Kućmierz
Agnieszka Przekupień
Agata Rożankowska
Anastazja Simińska
Paweł Ruszkowski
Piotr Tłustochowicz

 

w programie: „Kogo udajesz, przyjacielu”, „Kocham cię, życie”, „Poranne łzy”, „Truskawki w Milanówku”, „Ballada o chirurgii plastycznej”, „Ballada o Dzikim Zachodzie”, „W szkole wolności”, „Zmieniłeś się”, „Nie wycofuj się”, „Już cię nie kocham”, „Podchodzą mnie wolne numery”, „Moja miłość największa”, „O tych, co się za pewnie poczuli”, „Róbmy swoje”, „Jest jeszcze panna Hela”

 

 

 

 

Bilety do nabycia na www.bilety24.pl, w kasie biletowej FP
oraz w Biurze Podróży „Wakacyjny świat” ul. Magnuszewska 8, Bydgoszcz tel. 52 320 52 29

„Koncert wykona siódemka świetnie predysponowanych młodych wokalistów i aktorów, absolwentów znanych uczelni artystycznych – PWST w Krakowie, AM w Gdańsku, AM w Bydgoszczy, Uniwersytetu w Arras i Państwowej Szkoły Aktorskiej w Strasburgu. Wszyscy oni są także laureatami głównych nagród najważniejszych polskich festiwali piosenki artystycznej (Studenckiego Festiwalu Piosenki w Krakowie, Przeglądu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu czy „Pamiętajmy o Osieckiej” w Warszawie); niektórzy obecnie grają, a zwłaszcza śpiewają (!) główne role w teatrach muzycznych Łodzi, Szczecina, Warszawy i Gdyni. Zaśpiewają solo, w duetach, tercetach i zbiorówkach. Obok sekcji rytmicznej, akompaniować im będzie Capella Bydgostiensis  – orkiestra kameralna Filharmonii Pomorskiej. Tak – od strony muzycznej – zaprogramowany koncert, uprawnia przypuszczenie, iż prezentacji dowcipnych, mądrych i pięknych tekstów Wojciecha Młynarskiego po raz pierwszy będzie towarzyszyć tak duża – jednocześnie!  – ilość instrumentów smyczkowych.

Tytułowy „awers” i „rewers” to osobisto – liryczna, a z drugiej strony publicystyczno – szydercza nuta w twórczości Młynarskiego. Lirykę („Kocham cię, życie”, „Poranne łzy”, „Zmieniłeś się”, „Już cię nie kocham”, „Moja miłość największa”) młodzi wykonawcy przedstawią, bez kompleksu podejmując repertuar wybitnych polskich artystów wcześniejszych pokoleń, takich jak Edyta Geppert, Michał Bajor, Krystyna Prońko czy Kalina Jędrusik. Publicystykę i szyderstwo wyśpiewają – wcielając się w charakterystycznie odmienny image – młodzieńcy w okularach i złośliwie inteligentne panny.

Piosenki Wojciecha Młynarskiego zabrzmią „jak zawsze”: te o miłości  –  ponieważ są ponadczasowe, uniwersalne i po ludzku nam bliskie; te o naszym „tu i teraz”  – ponieważ po kilkudziesięciu latach, nieoczekiwanie (i ku naszemu niemiłemu zdziwieniu) okazują się aktualne, jak gdyby w chwili ich powstania były proroczo pisane o tym, co – i jak – dzieje się właśnie dzisiaj i tutaj.

Przypomnienie liryki tego niezwykłego twórcy jest  naszą wielką przyjemnością. Sięgnięcie po Jego repertuar w smaku cierpki i gorzki  – traktujemy jak swojego rodzaju „obywatelsko – artystyczny” obowiązek”. (Bogusław Sobczuk – autor koncertu)

Bogusław Sobczuk, aktor, dziennikarz i konferansjer, jest absolwentem filologii polskiej na Uniwersytecie Jagiellońskim (1971). Od 1971 pracował w krakowskiej rozgłośni Polskiego Radia. Ogromną popularność przyniosło mu prowadzenie wspólnie z Jerzym Stuhrem telewizyjnych „Spotkań z balladą”. W 1977 otrzymał bez egzaminu uprawnienia aktorskie. Rok wcześniej zadebiutował na kinowym ekranie w „Człowieku z marmuru” Andrzeja Wajdy, w którym zagrał postać redaktora z telewizji. Następne lata przyniosły kolejne role, także w popularnych serialach i telenowelach. Bogusław Sobczuk jest obecnie dyrektorem fundacji Studencki Festiwal Piosenki, która organizuje najstarszą imprezę kulturalną środowiska akademickiego. Był również reżyserem i scenarzystą muzycznego  spektaklu „Europejczycy”, który miał premierę w 2016  na Przeglądzie Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu. Więcej>>

 

 

 

 

Wojciech Młynarski fot. Jan Poprawa