KONCERT KAMERALNY

Orkiestra Kameralna Capella Bydgostiensis
Miłosz Kula
dyrygent
Jadwiga Kotnowska flet


Rafał Gorzycki
– Dżety Miłości na orkiestrę smyczkową (prawykonanie)
Antonio Vivaldi – Pory roku

 

Darmowe karty wstępu do odbioru w kasie biletowej FP od 18 sierpnia 2020

Informujemy, że przed każdym koncertem od Melomanów będziemy pobierać dane osobowe w postaci imienia, nazwiska oraz nr tel. kontaktowego w celu zapobiegania, przeciwdziałania i zwalczania COVID-19. Dane udostępnione będą jedynie instytucjom uprawnionym ustawowo, w tym właściwemu państwowemu inspektorowi sanitarnemu.

KLAUZULA COVID-19>>

Koncert zestawia dzieła odległe od siebie epokowo. Wpierw nastąpi prawykonanie współczesnego utworu Dżety Miłości bydgoskiego twórcy Rafała Gorzyckiego, następnie zabrzmi perła włoskiego baroku Cztery pory roku Vivaldiego, lecz w niecodziennej odsłonie.

Rafał Gorzycki – perkusista jazzowy i kompozytor urodził się w Bydgoszczy. Nagrał dotąd 24 autorskie albumy zarówno jazzowe, jak i z muzyką z pogranicza współczesnej kameralistyki i muzyki improwizowanej. Za swoją działalność na tym polu otrzymał szereg wyróżnień i nagród, m. in.: nominację do nagrody „Fryderyk“,  Nagrodę Polskich Melomanów III Programu PR; nagrody artystyczne Prezydenta Miasta Bydgoszczy i Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego oraz stypendia: Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Prezydenta Miasta Bydgoszczy. Koncertował w Europie, Azji oraz USA. Współpracował z gwiazdami muzyki jazzowej i improwizowanej, występując na festiwalach w kraju i za granicą. Od lat Rafał Gorzycki interesuje się także muzyką klasyczną. Jest gorącym zwolennikiem muzyki współczesnej. Zwieńczeniem jego fascynacji muzyką Ligetiego, Nona i Lutosławskiego była decyzja o rozpoczęciu studiów kompozytorskich. Jest obecnie studentem III roku Wydziału Kompozycji i Teorii Muzyki Akademii Muzycznej w Bydgoszczy w klasie prof. Zbigniewa Bargielskiego.

Więcej: http://rafalgorzycki.com/pl/

Komentarz kompozytora do nowego utworu:

„Dwa lata temu byłem świadkiem oszałamiającego spektaklu. Było to widowisko trwające ponad dwie godziny, rozpoczynające się w aurze mroku, niepokoju. Pierwszoplanowym elementem tego spektaklu było zjawisko przemiany, procesu zamkniętego w czasie. Mrok powoli ustępował drobnym błyskom nieokreślonego światła. Promienie, coraz intensywniejsze, żarzące się i mieniące – zdominowały ciemność w procesie permanentnego rozkwitu, aż w końcu zatriumfowały nad ciemnością serią gigantycznych snopów światła – dżetów właśnie, okazując potężną siłę i dając ukojenie. Nazwałem je „Dżetami Miłości”.

W kreacji Jadwigi Kotnowskiej melomani usłyszą Pory roku w unikalnej wersji fletowej. Płytę flecistki zawierającą to nagranie, dokonane z wrocławską orkiestrą Leopoldinum i Janem Staniendą, światowa krytyka oraz melomani uznali za jedno z najważniejszych wykonań w historii fonografii, krążek został też nominowany do Fryderyka 1995.

Wybitna polska flecistka jest pierwszą polską laureatką ośmiu międzynarodowych konkursów fletowych (m.in. w Madrycie, Barcelonie, Vercelli, Rzymie i Bordeaux). Wygrała również konkurs na stanowisko pierwszego flecisty solo w Royal Flanders Philharmonic Orchestra w Belgii. Na swym koncie posiada liczne światowe oraz polskie prawykonania. Specjalnie dla niej napisali swe koncerty tacy kompozytorzy jak: M. Górecki, M. Ptaszyńska, J. Maksymiuk, K. Dębski czy K. Knittel. Artystka prowadzi klasę fletu w Akademii Muzycznej w Bydgoszczy.

Więcej: http://jadwigakotnowska.com/

 Na podium dyrygenckim stanie Miłosz Kula. Absolwent wrocławskiej Akademii Muzycznej w klasie dyrygentury i klarnetu. Równolegle ze studiami muzycznymi ukończył muzykologię na Uniwersytecie Wrocławskim. Jest zatrudniony w macierzystej Akademii na stanowisku asystenta.

Więcej: https://www.polmic.pl/index.php?option=com_mwosoby&id=1841&litera=0&view=czlowiek&Itemid=7&lang=pl

Jadwiga Kotnowska Fot. Grzegorz Markt