KONCERT MUZYKI HISZPAŃSKIEJ – PRZENIESIONY NA 25.06.2021

KONCERT PRZENIESIONY NA 25.06.2021

Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Pomorskiej
José Francisco Sánchez
dyrygent
Radosław Kurek fortepian

 

Juan Crisóstomo Arriaga (1806 – 1826) – Uwertura do opery „Szczęśliwi niewolnicy”
Manuel de Falla (1876-1946) – Noce w ogrodach Hiszpanii
oraz fragmenty z zarzueli m.in.:
La Revoltosa Ruperto Chapi, Bohemios Amadeo Vives

Juan Crisóstomo Arriaga, hiszpański kompozytor nazywany nieraz „hiszpańskim Mozartem”, ponieważ podobnie jak on był cudownym dzieckiem, zmarł w wieku 22 lat. Utworów Arriagi, które przetrwały do dzisiaj jest niewiele. Operę Szczęśliwi niewolnicy skomponował, kiedy miał 13 lat, lecz zachowały się tylko Uwertura i niektóre fragmenty.

Manuel de Falla należy, obok Isaacav Albéniza i Enrique Granadosa, do wielkiej trójki kompozytorów narodowego nurtu w muzyce hiszpańskiej.W 1916 ukończył rozpoczęte w Paryżu impresje symfoniczne na fortepian i orkiestrę Noce w ogrodach Hiszpanii, w których połączył elementy rodzimego folkloru z estetyką impresjonizmu.

Zarzuela to specyficzny iberyjski rodzaj musicalu, w formie śpiewano-mówionej, który występuje w odmianie barokowej oraz romantycznej. Do przedstawicieli tego gatunku należą m.in. Ruperto Chapí i Amadeo Vives.

José Francisco Sánchez, hiszpański dyrygent, kompozytor, oboista. W 2017 został zaproszony do poprowadzenia, w słynnej Sali Smetany w Pradze, orkiestry Północno-Czeskej Filharmonii w Teplicach. W 2018 dyrygował koncertem Euro Sinfonietta Wien w MuTh Konzertsaal w Wiedniu. W swojej karierze dyrygenckiej występował wraz z wieloma międzynarodowej sławy artystami jak np.: Eteri Lamoris (sopran), Meehae Ryo (wiolonczela), Young Eun Lee (fortepian) czy Stefan Kropfitsch (wiolonczela). Od dziesięciu lat jako dyrektor naczelny i artystyczny kieruje Orkiestrą Symfoniczną Torrevieja, oferując swej licznej publiczności bardzo różnorodny i bogaty program. W swej macierzystej uczelni – w Konserwatorium Muzycznym w Murcji, prowadzi klasę oboju. Więcej>>

Radosław Kurek ukończył z wyróżnieniem Akademię Muzyczną w Gdańsku, w klasie fortepianu Katarzyny Popowej-Zydroń. Od 2009 jest wykładowcą bydgoskiej Uczelni, gdzie w 2014 uzyskał stopień doktora sztuk muzycznych.

 „Jego interpretacje sceniczne dalece wybijają się ponad przeciętność, są nasycone intensywnością i koncentracją, które nie pozwalają publiczności pozostać obojętną oraz charakteryzują się pięknym brzmieniem instrumentu, charyzmą i wielką pasją…” – prof. Katarzyna Popowa – Zydroń. Więcej>>

Radosław Kurek fot. Natalia Mierzewska