PO PROSTU WOLNOŚĆ

Pamięci Rewolucji Węgierskiej 1956 w ramach obchodów Roku Kultury Węgierskiej w Polsce 2016/2017
Węgierska Narodowa Orkiestra Filharmoniczna z Budapesztu
Gergely Vajda dyrygent
Dávid Báll fortepian

Zoltán Kodály (1882-1967) – Tańce z Galanty
Franz Liszt (1811-1886) – I Koncert fortepianowy Es-dur
Béla Bartók (1881-1945) – Koncert na orkiestrę

Zoltan Kocsis
Maestro ZOLTÁN KOCSIS, słynny węgierski pianista, dyrygent i kompozytor, Szef Węgierskiej Narodowej Orkiestry Filharmonicznej zmarł  6 listopada 2016.

W ramach tegorocznych obchodów Roku Kultury Węgierskiej w Polsce Maestro Kocsis miał   poprowadzić koncerty Swej Orkiestry podczas tournée w kilku miastach, także w naszej Filharmonii. Niestety ciężka choroba nie pozwoliła Mu podjąć tego wielkiego artystycznego trudu. Wszyscy gorąco życzyliśmy Maestro rychłego powrotu do zdrowie i na estrady koncertowe, ale niestety życie pisze własne scenariusze…

Kolegom Symfonikom Filharmonii w Budapeszcie składamy serdeczne wyrazy współczucia.

oraz w Biurze Podróży urlopy.pl ul. Magnuszewska 8, Bydgoszcz tel. 52 320 52 29

Koncert Węgierskiej Narodowej Orkiestry Filharmonicznej odbywa się w ramach obchodów Roku Kultury Węgierskiej w Polsce. Kolejną okazją jest 60-lecie Rewolucji Węgierskiej w 1956, a także 135 rocznica urodzin węgierskiego kompozytora Béli Bartóka.

Gergely Vajda, okrzyknięty przez Montreal Gazette „młodym tytanem”, po tym jak poprowadził Orkiestrę Symfoniczną z Montrealu w partii orkiestrowej opery Zamek Sinobrodego Bartóka oraz w monodramie Erwartung Schönberga, szybko stał się jednym z najbardziej rozchwytywanych dyrygentów na międzynarodowej scenie. Artysta jest nie tylko dyrygentem, lecz również uzdolnionym kompozytorem i klarnecistą. Studiował dyrygenturę w Akademii Muzycznej im. F. Liszta pod kierunkiem prof. Ervina Lukácsa. Sztuki dyrygentury i komponowania uczył się również od znanego kompozytora i dyrygenta Pétera Eötvösa.

Założona w 1923 Węgierska Narodowa Orkiestra Symfoniczna jest jedną z czołowych orkiestr w swym kraju. Nowy rozdział w historii orkiestry otworzył Zoltán Kocsis, pod jego dyrekcją wykonuje ona nie tylko utwory klasyczne, ale też współczesne, łącznie z muzyką węgierską, wieków XX i XXI, priorytetowe miejsce w jej repertuarze zajmują dzieła Bartóka. W ciągu ostatnich 15 lat orkiestra dała ponad 300 koncertów w 40 krajach. W sezonie 2016-2017 prócz Polski, ma w planach koncerty w Rumunii, Japonii, Hiszpanii i Chinach.

Dávid Báll  należy do ścisłego grona cenionych węgierskich pianistów. Karierę wirtuoza wytyczają koncerty w prestiżowych salach świata, jak Teatro Colón w Buenos Aires, Lincoln Center w Nowym Jorku, Musikverein w Wiedniu, Concertgebouw w Amsterdamie, Salle Pleyel w Paryżu, Festspielhaus w Salzburgu, Royal Opera House Muscat czy   Kioi Hall w Tokio. Urodził się w 1982 w Budapeszcie. Studiował w Konserwatorium im. B. Bartóka oraz Akademii Muzycznej im. F. Liszta w Budapeszcie, w której w 2011 uzyskał tytuł doktora, a od 2013 jest wykładowcą. Ma na swym koncie stypendia oraz laury konkursów węgierskich i zagranicznych.

LOGOlogo kultury węgierskiej

nagykövetség logo     HNP_logoEN     mupa_produkcio_eng_fekete