KONCERT Z OKAZJI POWROTU GRUDZIĄDZA DO MACIERZY

Orkiestra Kameralna Capella Bydgostiensis
Maciej Sztor  dyrygent
Kamila Lendzion  sopran
w programie m.in. muzyka filmowa

16 grudnia 2012 w Muzeum im. ks. dr. Władysława Łęgi w Grudziądzu miał miejsce uroczysty koncert Capelli Bydgostiensis, pod dyrekcją José Marii Florência, pod znamiennym tytułem „50 lat koncertów Filharmonii Pomorskiej w Grudziądzu”. W zabytkowych budynkach dawnego klasztoru benedyktynek oraz spichrzach – dawnych magazynach zbożowych muzeum działa od przeszło 130 lat, gromadząc bogate zbiory i zabytki. W muzeum odbywają się nie tylko wystawy stałe i czasowe, działa biblioteka naukowa, prowadzone są badania archeologiczne i działalność wydawnicza, ale także odbywają się koncerty kameralne. Od 56 lat nieprzerwanie sala muzealna jest także estradą   koncertową Filharmonii, np. w ramach Bydgoskich Festiwali Muzycznych czy Międzynarodowych Festiwali Musica Antiqua Europae Orientalis. Tradycją chlubną są także specjalne koncerty, które odbywają się z okazji powrotu Grudziądza do Macierzy. Ten niedzielny koncert kameralistów poprowadzi Maciej Sztor,  absolwent Akademii Muzycznej w Poznaniu w klasie dyrygentury Jerzego Salwarowskiego. Współpracował z wieloma zespołami w Polsce, m.in. Orkiestrą Radiową w Warszawie, Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Poznańskiej, NOSPR-em, Orkiestrą Sinfonia Iuventus, Warszawską Orkiestrą Symfoniczną, Orkiestrą Symfoniczną i Chórem Filharmonii Śląskiej. Dyrygent specjalizuje się w wykonawstwie amerykańskiej muzyki filmowej, sam również pisze muzykę do filmów. Ma na swoim koncie muzykę do filmu Las Cieni w reż. Andrzeja Cichockiego. Partie sopranowe zaśpiewa Kamila Lendzion,  solistka Opery Kameralnej w Warszawie. Jest absolwentką Akademii Muzycznej w Łodzi, w klasie śpiewu solowego prof. Katarzyny Rymarczyk. W latach 2004 – 2013 była związana z Teatrem Muzycznym w Łodzi. Współpracuje również z wieloma filharmoniami. Sopranistka ma na swoim koncie liczne nagrody i wyróżnienia, w tym nagrodę za najlepsze wykonanie arii tytułowej Rusałki z opery Dvořáka w II Ogólnopolskim Konkursie Wokalnym im. Haliny Halskiej we Wrocławiu oraz wyróżnienie w Pierwszym Ogólnopolskim Konkursie Operetkowym im. Iwony Borowieckiej w Krakowie. W 2005 otrzymała Nagrodę Kulturalną Województwa Lubelskiego za osobisty wkład w rozwój i upowszechnianie kultury polskiej. W 2011 została wyróżniona dyplomem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdana Zdrojewskiego. Od roku na stałe współpracuje z Teatrem Muzycznym w Lublinie.

Kamila Lendzion