KONCERT Z CYKLU „WSZYSTKIE KANTATY BACHA”

Orkiestra Kameralna Capella Bydgostiensis
Kai Bumann dyrygent
Joanna Radziszewska-Sojka sopran
Daniel Rybicki  flet

Johann Sebastian Bach (1685-1750) – Kantata nr 199 Mein Herze schwimmt im Blut
Henry Purcell (1659-1695) Suita The Fairy Queen
Johann Sebastian Bach – II Suita orkiestrowa h-moll BWV 1067

Bilety do nabycia na www.bilety24.pl
oraz w kasie biletowej FP.

Me serce całe w krwi:

Grzech, co tak ciąży mi,

Czyni w oczach Najwyższego

Ze mnie potwora strasznego.

(Mein Herze schwimmt im Blut, tłum. Armin i Andrzej Teske, 2004)

Cykl koncertów Wszystkie kantaty Bacha prowadzi od 2015 ich pomysłodawca  Kai Bumann, szef artystyczny FP.

W 1708 Bach wstąpił na dwór książęcy w Weimarze jako organista, awansując na koncertmistrza pod koniec 1713. Nowe obowiązki wymagały od niego – co miesiąc -przygotowania i wykonania jednej kantaty kościelnej. Napisał kantaty na wszystkie niedziele i święta w ciągu pięciu lat, niestety – z 300 zostało tylko około 200. Partytura Kantaty nr 199 została odkryta w 1911, jest najwcześniejszą zachowaną kantatą Bacha na głos solowy. W kreacji sopranistki Joanny Radziszewskiej-Sojki usłyszymy popisowe partie, które dla solistki są technicznie bardzo wymagające, zawierają wyzwania, którym nie każda śpiewaczka może sprostać. Treść Kantaty, opierająca się na zbiorze tekstów kantatowych niemieckiego poety i powieściopisarza Georga Christiana Lehmsa (1684 – 1717), to przypowieść o dumnym faryzeuszu i pokornym poborcy podatkowym, jej prawykonanie odbyło się 12 sierpnia 1714.

Ponadto Capella Bydgostienisis zagra wdzięczną Suitę z opery The Fairy Queen (Królowa elfów) Purcella wg Snu nocy letniej Szekspira oraz Bachowską II Suitę orkiestrową h-moll, która kryje tańce dworskie (sarabanda, bourrée, minuet i polonez), i w tym utworze wirtuozowskie partie solowe na flecie wykona Daniel Rybicki.

KAI BUMANN – od września 2015 szef artystyczny Filharmonii Pomorskiej. Jest absolwentem wydziału dyrygentury berlińskiej Hochschule der Künste. W latach 1986-1992, jako dyrygent, współpracował na stałe z wieloma teatrami operowymi w Niemczech, gdzie kierował wieloma muzycznymi premierami. Od lat jest blisko związany z polską sceną i estradą muzyczną. Po zdobyciu II nagrody w Międzynarodowym Konkursie Dyrygenckim w Genewie w 1994 rozpoczął, trwającą do dziś, współpracę z najważniejszymi ośrodkami muzycznymi w Polsce.

Więcej: http://www.filharmonia.bydgoszcz.pl/dyrektor/kai-bumann/

JOANNA RADZISZEWSKA – SOJKA, w 2014 ukończyła z wyróżnieniem studia na Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie śpiewu solowego Moniki Swarowskiej-Walawskiej. W latach 2016/2017 studiowała śpiew na wydziale muzyki dawnej w Hochschule für Künste Bremen. Jest laureatką III Międzynarodowego Konkursu Muzyki Dawnej „Canticum Gaudium” 2016 w Poznaniu. Koncertuje w Polsce i poza jej granicami z wieloma zespołami muzyki dawnej. W 2010 do ważniejszych występów młodej sopranistki zalicza się udział w operze The Fairy Queen Purcella. W 2016 zadebiutowała w roli Belindy w operze Dydona i Eneasz Purcella w Teatrze Wielkim w Poznaniu. W 2018 miała przyjemność zaśpiewać partię Megaclesa w operze Vivaldiego L’ Olimpiade pod batutą Rinalda Alessandriniego wraz z Wrocławską Orkiestrą Barokową w Narodowym Forum Muzyki.

Więcej: https://www.joannaradziszewska.com/o-mnie

DANIEL RYBICKI – solista, kameralista i pierwszy flecista Filharmonii Pomorskiej. Jest absolwentem klasy fletu Jadwigi Kotnowskiej na Akademii Muzycznej w Bydgoszczy. W 2010 ukończył studia magisterskie w klasie fletu Bertena D’Hollandera w Hogeschool voor Wetenschap en Kunst Lemmensinstituut w Leuven (Belgia), uzyskując tytuł Master of Art z wyróżnieniem. W czasie studiów pobierał regularne lekcje i uczestniczył w kursach wielu czołowych profesorów takich jak: Robert Winn z Hochschule für Musik w Kolonii, William Bennett z Royal Academy of Music w Londynie, Susan Milan z Royal College of Music – Londyn, Andras Adorjan z München Musikhochschule, Carlo Jans – Luxembourg Conservatoire, Phillip Bernold – Conservatoire National de Musique et de Danse de Lyon. Współpracował z wieloma cenionymi orkiestrami m.in. Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach, Capella Bydgostiensis, Capella Thoruniensis, Polska Filharmonia Bałtycka, Belgian Chamber Orchestra, Orkiestra agencji ProMusica, z którymi występował w najbardziej renomowanych salach koncertowych Europy (Tonhalle w Zurychu, Konzerthaus w Wiedniu, Gewandhaus w Lipsku, Filharmonia Monachijska, Musikverein w Wiedniu, Filharmonia Berlińska). Na całokształt jego artystycznej osobowości składają się również uczestnictwa w festiwalach fletowych (Bruksela i Antwerpia, Manchester i Ittevort w Holandii), liczne solowe oraz kameralne występy w kraju i za granicą. Był stypendystą polskiego oraz belgijskiego Ministerstwa Kultury. Otrzymywał liczne nagrody w konkursach międzynarodowych. Został wyróżniony Nagrodą Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego za szczególne zasługi w szerzeniu kultury. Odnosi również sukcesy pedagogiczne, m.in. w prowadzonej przez niego klasie talentów przy Państwowym Zespole Szkół Muzycznych w Bydgoszczy.

Orkiestra Kameralna Filharmonii Pomorskiej CAPELLA BYDGOSTIENSIS

Daniel Rybicki