MISSA PRO PACE

Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Pomorskiej
Maciej Wieloch
dyrygent
Chór Chłopięcy i Męski Filharmonii Poznańskiej „Poznańskie Słowiki”
Marzena Michałowska  sopran
Agnieszka Rehlis  alt
Rafał Bartmiński  tenor
Robert Gierlach  bas

 

Wojciech Kilar (1932-2013) – Missa pro pace na głosy solowe, chór mieszany i orkiestrę

Koncert realizowany pod patronatem Polskiego Wydawnictwa Muzycznego w ramach przedsięwzięcia TUTTI.pl
promującego wykonawstwo muzyki polskiej.

    godz. 18, foyer
wykład pt. O wpływie muzyki na ciało i umysł wygłosi
dr Anna A. Nogaj z Instytutu Psychologii UKW w Bydgoszczy.

 

Bilety do nabycia na www.bilety24.pl, w kasie biletowej FP
oraz w Biurze Podróży „Wakacyjny świat” ul. Magnuszewska 8, Bydgoszcz tel. 52 320 52 29

Koncert wypełni jedno nadzwyczajne dzieło Wojciecha Kilara, które jest jego  pierwszą ściśle liturgiczną kompozycją.  Missa pro pace powstała w 2000 na zamówienie Kazimierza Korda z okazji jubileuszu stulecia Filharmonii Narodowej. Kompozytor nawiązuje w niej do idiomów muzycznych wczesnego średniowiecza, baroku i romantyzmu. Mszę, przyjętą z wielkim entuzjazmem, Bohdan Pociej opisał słowami: „głęboko tradycyjna, w średniowiecznej aż pobożności zakorzeniona – jest w swej ekspresji niezwykła. Uderza jej moc wewnętrzna, duchowa, tłumacząca się siłą wiary. Tę moc muzyki prostą i skupioną odczuje każdy jej słuchacz współuczestniczący w mszalnym misterium. Albowiem Wojciech Kilar napisał muzykę religijną do rdzenia – w całkowitej adekwatności środków, języka i stylu do łacińskiego tekstu Mszy”. 

Niewątpliwe, uduchowione piękno Kilarowskiej Mszy zapewne odda grono jej wykonawców zarówno legendarne już Poznańskie Słowiki, jak i znamienici soliści śpiewacy.

Na podium dyrygenckim stanie Maciej Wieloch, absolwent klasy śpiewu solowego poznańskiej Akademii oraz dyrygentury symfonicznej u  Stefana Stuligrosza i  Renarda Czajkowskiego. Przez wiele lat związany był z  Poznańskimi Słowikami jako solista i asystent profesora Stuligrosza. Po jego śmierci w czerwcu 2012 roku – zgodnie z wolą Profesora – został mianowany szefem artystycznym tego zespołu. Więcej>>

Jest to kolejny wspólny projekt Filharmonii Pomorskiej i Poznańskiej. Koncert zostanie powtórzony następnego dnia w stolicy Wielkopolski.

Chór chłopięcy i Męski Filharmonii Poznańskiej "Poznańskie Słowiki"