53. BYDGOSKI FESTIWAL MUZYCZNY – MOTION TRIO – POLONIUM

w programie:

Janusz Wojtarowicz – Heart

Janusz Wojtarowicz/Jacek Hołubowski – Sounds of War

Witold Lutosławski – Bukoliki (opr. J.  Wojtarowicz)

Krzysztof Penderecki – Chaconne pamięci Jana Pawła II (opr. Janusz Wojtarowicz)

Wiaczesław Siemionow – Toccata – Barbaro (utwór dedykowany Motion Trio)

Marta Ptaszyńska – The Last Waltz in Vienna (utwór dedykowany Motion Trio)

Fryderyk Chopin – Mazurek C-dur op.24 nr 2 (opr.  J. Wojtarowicz)

Wojciech Kilar – Orawa (opr.  J.Wojtarowicz)

Janusz Wojtarowicz – Silence

Henryk Mikołaj Górecki – Koncert na klawesyn (lub fortepian)  i orkiestrę smyczkową*

Bilety do nabycia na www.ebilet.pl, w kasie biletowej FP
oraz w Biurze Podróży urlopy.pl ul. Magnuszewska 6, Bydgoszcz
tel. 52 320 52 29; e-mail: bydgoszcz@urlopy.pl

Motion Trio – to ewenement na europejskim i światowym rynku muzycznym. Trio akordeonowe powstało w 1996 z inicjatywy Janusza Wojtarowicza – lidera oraz autora i aranżera większości kompozycji. Pozostali jego członkowie to: Paweł Baranek i Marcin Gałażyn. Wszyscy są absolwentami krakowskiej Akademii Muzycznej. Wykorzystując w swej twórczości wszelkie zalety akordeonu, odkrywają wciąż nowe możliwości tego instrumentu, zmieniając jego oblicze. Ich koncerty to muzyczne spektakle zawierające akcję i dramaturgię. Takie niecodzienne wydarzenie czeka bydgoskich Melomanów. Koncert będzie prezentacją najnowszej płyty zespołu POLONIUM. Tytuł albumu nawiązuje do odkrytego przez Marię Skłodowską-Curie pierwiastka, który na cześć Polski nazwała Polonem. Materiał zawarty na krążku to hołd złożony największym polskim kompozytorom XX/XXI wieku. Znajdziemy na nim kompozycje Góreckiego, Lutosławskiego, Pendereckiego i Kilara. Poza tym jest na niej także specjalnie napisana dla trio kompozycja Marty Ptaszyńskiej oraz jeden utwór autorstwa Janusza Wojtarowicz i Jacka Hołubowskiego. Gościnnie z zespołem Motion Trio wystąpi Piotr Orzechowski, znany również jako “Pianohooligan„. Pianista i kompozytor, absolwent Berklee College of Music, jest jednym z najbardziej utytułowanych muzyków jazzowych młodego pokolenia. Artysta ma na swoim koncie trzy albumy: płytę solową z aranżacjami i utworami inspirowanymi twórczością Krzysztofa Pendereckiego pt. Experiment: Penderecki, wydany z High Definition Quartet krążek pt. HOPASA ze swoimi kompozycjami oraz nagrany wraz z Marcinem Maseckim z towarzyszeniem Capelli Cracoviensis album pt. Bach Rewrite. Laureat tzw. Oskara Jazzowego „Grand Prix Jazz Melomani” w kategorii „Nadzieja Melomanów” (2012), a także w kategorii „Płyta Roku” za album HOPASA (2013), czy tytułu „Nadzieja Polskiego Jazzu” magazynu Jazz Forum (2014). Otrzymał nominacje do najważniejszych polskich nagród: „Koryfeusz Muzyki Polskiej” (2012), „Gwarancje Kultury” TVP Kultura (2013), „Fryderyk” (2013, 2014).