MUZYCZNE NIESPODZIANKI

Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Pomorskiej
Chór Akademicki Akademii Muzycznej w Bydgoszczy
Kai Bumann
dyrygent
Anna Ciereszko sopran
Ada Ber-Nowak alt
Krzysztof Zimny tenor
Leszek Holec bas
Renata Szerafin-Wójtowicz, Piotr Jańczak  przygotowanie Chóru

 

 

Joseph Haydn (1732-1809)  – Missa Sancti Nicolai G-dur
Joseph Haydn (1732-1809) – Symfonia nr 103 „Z werblem na kotłach”

 

 

Bilety do nabycia na www.bilety24.pl, w kasie biletowej FP
oraz w Biurze Podróży „Wakacyjny świat” ul. Magnuszewska 8, Bydgoszcz tel. 52 320 52 29

 

Rekord świata w liczbie skomponowanych symfonii niezmiennie należy do Haydna, jednego z trzech – obok Mozarta i Beethovena – klasyków wiedeńskich i jedynego z tej trójki, któremu przyszło spędzić życie w dostatku, sławie i szacunku. Zwany „ojcem klasycyzmu” w muzyce, bowiem to właśnie on ukształtował nową klasycystyczną harmonię. Dzieła symfoniczne Haydna ujęte są w  trzy cykle – Symfonia Es-dur nr 103 „Z werblem na kotłach”, zaliczana jest do tzw. „londyńskich” i stanowi syntezę symfoniki kompozytora. 

Haydn stworzył w sumie 15 mszy. Missa Sancti Nicolai jest szóstą z kolei, którą skomponował na imieniny swego patrona księcia Nicolausa Esterházy’ego. Msza została wykonana po raz pierwszy 6 grudnia 1772,  ma charakter pastoralny, ponieważ została napisana na okres adwentu, czyli  radosnego oczekiwania Świąt Bożego Narodzenia.

W Mszy partie solowe zaśpiewają: Anna Ciereszko – sopran, absolwentka Akademii Muzycznej we Wrocławiu, laureatka konkursów ogólnopolskich i międzynarodowych, występowała m.in. w Hamburgu, Berlinie, Monachium, Wiedniu; Ada Ber – alt, absolwentka Akademii Muzycznej w Bydgoszczy (2016), jest laureatką I nagrody w III Ogólnopolskim Konkursie Wokalnym w Drezdenku (listopad 2016); Krzysztof Zimny – tenor, absolwent Akademii Muzycznej w Bydgoszczy w klasie śpiewu A. Zdunikowskiego, w 2017 wystąpił po raz pierwszy na deskach Opery Nova (Czarodziejski flet Mozarta), zaś w czerwcu 2018 zadebiutował na deskach Teatru Wielkiego w Łodzi (Wesołe Kumoszki z Windsoru Nicolaia); Leszek Holec – bas, absolwent bydgoskiej Akademii Muzycznej, gdzie studiował pod kierunkiem  Leszka Skrli, oprócz muzyki operowej ma w swoim repertuarze dzieła oratoryjno–kantatowe, w 2017 został stypendystą Prezydenta Miasta Bydgoszczy, w tym samym roku debiutował w Operze Wrocławskiej. Partie chóralne wykona współpracujący z FP Chór Akademicki Akademii Muzycznej w Bydgoszczy. Zespół istnieje od początku działalności Uczelni. W jego skład wchodzą studenci Wydziałów: Kompozycji, Teorii Muzyki i Reżyserii Dźwięku, Instrumentalnego, Dyrygentury, Jazzu i Edukacji Muzycznej. Nad całością będzie czuwał maestro Kai Bumann, od 2015 szef artystyczny Filharmonii.