MUZYCZNY PORANEK Z CAPELLĄ BYDGOSTIENSIS I CIASTKIEM

Orkiestra Kameralna Capella Bydgostiensis
Miłosz Kula
dyrygent
Sławomira Wilga skrzypce
Zdzisław Pruss prowadzenie

 

 

Henryk Wieniawski (1835-1880) – Polonez A-dur op. 21 na skrzypce i orkiestrę
Leonard Bernstein (1918-1990) – Serenada na skrzypce, harfę, perkusję i smyczki
Wojciech Kilar (1932-2013) – Orawa

 

Bilety do nabycia na www.bilety24.pl, w kasie biletowej FP
oraz w Biurze Podróży „Wakacyjny świat” ul. Magnuszewska 8, Bydgoszcz tel. 52 320 52 29

 

Na wstępie Poranka zabrzmi Polonez A-dur Wieniawskiego. Kompozytor napisał tylko dwa polonezy – D-dur op. 4, który jest utworem młodzieńczym, oraz A-dur op. 21, typu  brillant, należący do najważniejszych ostatnich dzieł kompozytora.

Utwory kompozytorów z USA  nie są w Polsce często wykonywane, i ten koncert przywoła postać wybitnego amerykańskiego dyrygenta, kompozytora i pianisty – Leonarda Bernsteina. Usłyszymy jego jeden z najbardziej lirycznych utworów – Serenadę, czyli „serię powiązanych wypowiedzi ku chwale miłości”, jak określił sam kompozytor swoje dzieło inspirowane Ucztą Platona, będące właściwie koncertem skrzypcowym z udziałem instrumentów perkusyjnych i harfy. Na finał zaś Capella zagra Orawę, wieńczącą cykl „tatrzańskich” dzieł Kilara, o której kompozytor mówił, że „jest jedynym utworem, w którym nie zmieniłbym żadnej nuty”.

Solowe partie na skrzypcach zagra Sławomira Wilga, tegoroczna absolwentka Akademii Muzycznej w Łodzi w klasie Łukasza Błaszczyka. Jest laureatką wielu konkursów o randze ogólnopolskiej i międzynarodowej, ostatnio zdobyła – w 2017 Grand Prix w Music Festiwal & Masterclass w Pile  i nagrodę specjalną Filharmonii Pomorskiej (udział w tym koncercie) oraz we wrześniu 2018 I nagrodę w kategorii skrzypiec I Międzynarodowego Konkursu Muzycznego im. K. Szymanowskiego w  Katowicach. Występuje regularnie w krajach Europy i Azji jako solistka i kameralistka. Zadyryguje Miłosz Kula, absolwent wrocławskiej Akademii Muzycznej w klasach dyrygentury i klarnetu. Równolegle ze studiami muzycznymi ukończył muzykologię na Uniwersytecie Wrocławskim. Jest zatrudniony we wrocławskiej Akademii Muzycznej na stanowisku asystenta.

Koncert melomanom osłodzi poczęstunkiem, już po raz czwarty w tym cyklu muzyki kameralnej, bydgoska Restauracja No1.

 

 

Miłosz Kula, Fot. Michał Szymczak

 

 

 

Sławomira Wilga