MUZYKA NA WODZIE

Orkiestra Kameralna Capella Bydgostiensis
Paul Esswood dyrygent
Jolanta Kowalska-Pawlikowska sopran
Tomasz Gluska trąbka
Elżbieta Szczurko prowadzenie

 

Georg Friedrich Händel (1685-1759)

Muzyka na wodzie: Suita F-dur HWV 348
Suita D-dur Water piece HWV 341
Motet Silete venti HWV242
Aria Eternal Source of Light Divine z Ody na urodziny Królowej Anny HWV74

 

Bilety do nabycia na www.bilety24.pl
oraz w kasie biletowej FP

 

 

Tylko Händel… Urodzony w Niemczech, rówieśnik Johanna Sebastiana Bacha, odnalazł sławę i fortunę w Londynie jako królewski kompozytor i ulubieniec publiczności operowej. Muzyka Händla wykonywana była na każdej uroczystości koronacyjnej od czasów Jerzego II . Kompozytor, utalentowany i doceniony już za życia, i dzisiaj jest uważany za twórcą najpiękniejszych melodii świata. „Znamienne u Händla były tendencje do tworzenia dzieł przystępnych, przeznaczonych dla szerokiej publiczności (…), a ich najpełniejszą realizacją są utwory przeznaczone do wykonywania na otwartym powietrzu – muzyka plenerowa”. Najpopularniejszą pozycją do niej zaliczaną to Muzyka na wodzie, piękny przykład barokowej muzyki rozrywkowej, która jest zbiorem trzech suit. Melomani usłyszą pierwszą z nich, w tonacji F-dur. Następnie zabrzmi Suita F-dur Water Piece, pięcioczęściowy utwór napisany oryginalnie na trąbkę i smyczki, który stanowi z pewnością przyjemny przykład barokowej wirtuozerii trąbkowej. Motet Silete venti został skomponowany w Londynie w 1720. Wysokie wymagania stawiane przez Händla sugerują, że ten znaczący motet łaciński przeznaczony był dla znakomitej gwiazdy estradowej lub oratoryjnej. „Oda na urodziny królowej Anny” to świecka kantata skomponowana do libretta Ambrose’a Philipsa, którego pierwszy wers Eternal Source of Light Divine (Wieczne źródło boskiego światła) – stanowi alternatywny tytuł dzieła oraz przepięknej arii. Aria Wieczne źródło światła boskiego Händla to rzadkie zjawisko, „mistrzowska prosta partytura, która przemawia wprost do serca”. Kantata została skomponowana na urodziny królowej Anny i urzeczywistnienie traktatu z Utrechtu, kończącego wojnę o hiszpańską sukcesję.

Capellę Bydgostiensis poprowadzi Paul Esswood, legendarny kontratenor i dyrygent, wybitny koneser i propagator głównie muzyki baroku. Każda wizyta tego brytyjskiego artysty wywołuje wśród melomanów wielkie zainteresowanie.

Więcej>>

Sopranowe partie solowe kreować będzie Jolanta Kowalska-Pawlikowska. Jedna z recenzji dla jej Händla brzmiała: „Śpiewała z niesamowitą czystością, a niewinność jej śpiewu była totalnie fascynująca”. Śpiewaczka jest stypendystką Ministerstwa Kultury, programu Młoda Polska oraz Miasta Krakowa. Jest absolwentką Agnieszki Monasterskiej (Akademia Muzyczna w Krakowie), studiowała też u Ameral Gunson w Guildhall School of Music and Drama w Londynie. Otrzymała liczne nagrody i wyróżnienia w prestiżowych konkursach i festiwalach. Śpiewa regularnie z zespołem Capella Cracoviensis, w Anglii z The Musicke Companye oraz Paulem Esswoodem. Koncertowała m.in. z Jordim Savallem w Wersalu.

Więcej>>

Partie solowe na trąbce zagra Tomasz Gluska. Ukończył z wyróżnieniem bydgoską Akademię Muzyczną w klasie Romana Grynia. Ad. dr T. Gluska jest wykładowcą w macierzystej uczelni, prowadzi też klasę trąbki w Państwowym Zespole Szkół Muzycznych w Bydgoszczy. Pracuje w Orkiestrze Symfonicznej FP, prowadzi aktywną działalność koncertową zarówno w charakterze solisty, jak i muzyka kameralisty. Współpracuje z wieloma orkiestrami i zespołami (m.in. Capella Bydgostiensis, Triumphal Brass, El-Jazz Big Band). Ma na swoim koncie występy tak w kraju, jak i za granicą oraz nagrania z zespołami, wykonującymi muzykę klasyczną, jazzową i rozrywkową. Prowadzi kursy dla trębaczy i pedagogów oraz konsultacje metodyczne dla uczniów i pedagogów w wielu szkołach na terenie kraju.

Jolanta Kowalska - Pawlikowska

Jolanta Kowalska – Pawlikowska

 

 


Tomasz Gluska