NA DZIEŃ KOBIET

Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Pomorskiej
Mirosław Jacek Błaszczyk dyrygent
Krzysztof Jakowicz skrzypce

 

Felix Mendelssohn (1809 – 1847) – Koncert skrzypcowy e-moll op. 64
Hector Berlioz (1803-1869) – Symfonia fantastyczna op. 14

 

Bilety do nabycia na www.bilety24.pl
oraz w kasie biletowej FP.

Maestro Krzysztof Jakowicz jest owacyjnie przyjmowany i oklaskiwany na całym świecie, melomani niezmiennie zachwycają się kunsztem jego kreacji – świeżością interpretacyjną i wirtuozerią… Dla bydgoskiej publiczności zagra słynny Koncert skrzypcowy e-moll Mendelssohna, znany z przepięknych, przepojonych słodyczą melodii, „w którym skrzypce śpiewają o spełnieniu wszystkich tęsknot i o miłości”. Koncert po prawykonaniu od razu został uznany za arcydzieło, jego sława nie przeminęła do dzisiaj, nie uleciała z pamięci nawet w czasach, kiedy nazwisko jego twórcy znalazło się na liście zakazanych przez hitlerowski reżim. Jest koncertem wzorcowym i niepowtarzalnym, nie do pomylenia z jakimkolwiek innym.

Po przerwie zabrzmi nasycona namiętną liryką Symfonia fantastyczna, najpopularniejsze dzieło Berlioza, które stworzył w wieku 27 lat. Po prawykonaniu w 1830 utwór zaszokował swym nowatorstwem i nieokiełznaną wyobraźnią, warto dodać, że studenci paryskiego Konserwatorium bywali swego czasu usuwani z uczelni tylko za to, że chodzili na koncerty muzyki skomponowanej przez Berlioza. Dziś „Fantastyczna” to niekwestionowany przebój sal koncertowych na całym globie.

Za pulpitem dyrygenckim maestro Mirosław Jacek Błaszczyk, artysta lubiany i dobrze znany stałym bywalcom bydgoskiej Filharmonii

KRZYSZTOF JAKOWICZ – wybitny polski skrzypek, który jako pierwszy w Polsce zarejestrował dla Polskiego Radia wszystkie sonaty i partity Bacha. Niezmiernie cenił wirtuoza Witold Lutosławski, powierzając mu polskie prawykonania wszystkich swoich utworów skrzypcowych – Subito i Partity czy Łańcucha II. Warto dodać, że płyta z tym właśnie utworem, z udziałem Krzysztofa Jakowicza, Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Pomorskiej pod batutą Takao Ukigayi, w 1989 została uhonorowana prestiżową nagrodą krytyków francuskich – Diapason d’Or. Nagranie Partity zostało ukoronowane Fryderykiem ’96. W 2015, podczas Festiwalu „Łańcuch” XII w Studiu Koncertowym Polskiego Radia, otrzymał Medal Roku Lutosławskiego za wybitny wkład w upowszechnienie muzyki i wiedzy o kompozytorze.

Więcej: https://www.wieniawski.pl/krzysztof_jakowicz_biogram.html

 

MIROSŁAW JACEK BŁASZCZYK, od 2017 kierownik artystyczny i pierwszy dyrygent Opery i Filharmonii Podlaskiej. W okresie 1984–1986 dyrygował zespołem złożonym z muzyków katowickiej Wielkiej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia i Telewizji podczas festiwali „Warszawska Jesień” i „Śląskie Dni Muzyki Współczesnej”. W 1986 został dyrektorem artystycznym Państwowej Orkiestry Symfonicznej w Zabrzu, a w 1990 dyrektorem naczelnym i artystycznym Państwowej Filharmonii w Białymstoku. Przez dwa sezony był dyrektorem naczelnym i artystycznym Filharmonii Poznańskiej (1996). W latach 1998–2013 dyrektor artystyczny, od 2013 dyrektor Filharmonii Śląskiej w Katowicach. Od 1999 dyrektor artystyczny i juror Międzynarodowych Konkursów Dyrygentów im. G. Fitelberga w Katowicach. Od 2017 szef artystyczny Polskiej Orkiestry „Sinfonia Iuventus”. Koncertuje na wszystkich estradach w kraju (z Filharmonią Narodową na czele) i za granicą.

Więcej: https://www.oifp.eu/newsletter/zespol/kierownik-artystyczny-2/