Poranek z Capellą Bydgostiensis i ciastkiem

Orkiestra Kameralna Capella Bydgostiensis
Marcin Tarnawski 
dyrygent
najmłodsi laureaci konkursów muzycznych:
Małgorzata Bobińska  flet
Jan Cieplik bas
Zoja Marianna Giza wiolonczela
Wojciech Kowalski bas, baryton
Juliusz Sójka  wiolonczela
Weronika Zych flet
Urszula Guźlecka  prowadzenie

 

 

Georg Friedrich Händel – aria The People That Walked in Darkness z Oratorium Mesjasz HWV 56
Joseph Haydn (1732-1809) – Koncert wiolonczelowy C-dur, cz. I
Wolfgang Amadeus Mozart (1756-1791) – Koncert fletowy G-dur, cz. I KV 313
Wolfgang Amadeus Mozart – Eine kleine Nachtmusik KV 525
Wolfgang Amadeus Mozart – aria Sarastra In diesen heil’gen Hallen z opery “Czarodziejski Flet” KV 620
David Popper (1843-1913) – Polonaise de concert op. 14
Cécile Chaminade (1857-1944) – Concertino op.107

 

 

Słodki poczęstunek funduje Restauracja No1.

Bilety normalne: 30 zł
Bilety ulgowe: 25 zł

Bilety do nabycia na www.bilety24.pl
oraz w kasie biletowej FP

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wystąpią uczniowie Państwowego Zespołu Szkół Muzycznych w Bydgoszczy, Zespołu Szkół Muzycznych w Toruniu i Zespołu Szkół Muzycznych we Włocławku, najzdolniejsi laureaci konkursów muzycznych. Tradycyjnie na Poranku z Ciastkiem dla melomanów będzie poczęstunek, który zafunduje „No1 Restaurant & Win”.

Na podium dyrygenckim stanie Marcin Tarnawski. Jest absolwentem Akademii Muzycznej w Bydgoszczy. Ukończył studia w zakresie gry na skrzypcach w klasie Marcina Baranowskiego, dyrygentury symfoniczno-operowej w klasie Elżbiety Wiesztordt-Sulecińskiej oraz – z wyróżnieniem – w zakresie gry na skrzypcach barokowych w klasie Irmgard Schaller. W latach 2007-2016 związany z orkiestrą Opery Nova w Bydgoszczy. Od 2017 muzyk orkiestrowy Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej oraz asystent w Katedrze Klawesynu, Organów i Muzyki Dawnej AM w Bydgoszczy. Koncertuje z zespołami muzyki dawnej – m.in. Arte dei Suonatori, orkiestra Fundacji Akademia Muzyki Dawnej (Szczecin), Laboratoire de la musique. Od 2011 jest wykładowcą Letnich Kursów Metodycznych Muzyki Dawnej w Warszawie. Wraz z zespołem Laboratoire de la Musique uhonorowany został II nagrodą oraz nagrodą publiczności podczas XI Konkursu im. B. Mariniego w Neuburgu (2010), nagrodą główną w konkursie organizowanym w ramach XII Festiwalu Bachowskiego w Świdnicy (2011) oraz III nagrodą ex aequo w V Międzynarodowym Konkursie Muzyki Dawnej im. M. Pratoli w L’Aquila (Włochy 2015). W 2015 wraz z zespołem Trio akademickie otrzymał III nagrodę na Forum Kameralnym Muzyki Dawnej w Poznaniu.

Małgorzata Bobińska urodzona w 2003, jest uczennicą 4 klasy Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II stopnia w PZSM w Bydgoszczy, w klasie fletu Mirosławy Pawłowskiej. Zdała z wyróżnieniem przesłuchania do Polskiej Orkiestry Młodzieżowej LYO 2019. W roli solistki wystąpiła po raz pierwszy z Orkiestrą Kameralną Filharmonii Pomorskiej Capella Bydgostiensis w Dworze Artusa w Toruniu w 2019. Swoje umiejętności doskonali na warsztatach muzycznych i lekcjach mistrzowskich min: w ramach Zimowej Akademii Muzyki w Europejskim Centrum Muzyki im. Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach. W 2018 brała udział w Jubileuszowym Meetingu Fletowym w Katowicach, grając min. w orkiestrze fletowej pod kierownictwem Garetha McLearnona. Jest laureatką licznych solowych konkursów, do ostatnich należą: III miejsce w V Międzynarodowym Konkursie Fletowym w Jastrzębiu-Zdroju (2019), I miejsce w II Grudziądzkim Konkursie Instrumentów Dętych (2019), II miejsce w IX Międzyszkolnym Konkursie Instrumentów Dętych w Żyrardowie (2017), I miejsce w Grudziądzkim Konkursie Instrumentów Dętych (2017), I miejsce w I Kujawsko-Pomorskim Konkursie Fletowym w Solcu Kujawskim (2016), otrzymała również nagrodę specjalną dyrektora Filharmonii Pomorskiej w formie występu na estradzie FP. Jednocześnie odnosi sukcesy na polu kameralistyki, m.in. zdobyła: II miejsce w VIII Międzynarodowym Konkursie Duetów z Harfą w Cieszynie (2019), II miejsce w VI Międzynarodowym Konkursie na Flet solo „Il flauto ricercato” w Łodzi (2018).

Jan Cieplik urodzony w 1996, uczy się od 2016 na wydziale wokalnym w klasie śpiewu Wiesławy Kończewskiej-Plac w Zespołe Szkół Muzycznych w Toruniu. Śpiewał w Toruńskim Chórze Katedralnym Pueri Cantores Thorunienses pod dyrekcją Romana Gruczy. Brał udział w warsztatach „Włocławskie Impresje Operowe” a także w nagraniach TV Toruń. Występował w CKK Jordanki, z Toruńską Orkiestrą Symfoniczną oraz w licznych koncertach szkolnych i miejskich uroczystościach. Podczas Przesłuchań Makroregionalnych przed komisją CEA w 2018 otrzymał najwyższą możliwą punktację w regionie. Na swym koncie posiada m.in.:  II miejsce w II Ogólnopolskim Festiwalu Wokalnym im. Feliksa Nowowiejskiego w Olsztynie, III miejsce w VIII Ogólnopolskim Konkursie Wokalnym im. Krystyny Jamroz w Kielcach, Wyróżnienie w III Międzynarodowym Konkursie Solowej Wokalistyki Sakralnej „Ars et Gloria” w Katowicach, II miejsce w VIII Ogólnopolskim Konkursie Wokalnym im. Zdzisława Skwary w Mławie,  I miejsce w Międzynarodowym Konkursie Wokalnym „Bella Voce” w Busku-Zdroju, Wyróżnienie i Nagrodę Specjalną w Ogólnopolskim Konkursie Wokalnym „Śpiewniki domowe” w Łodzi oraz I miejsce i Nagrodę Specjalną w I Ogólnopolskim Konkursie Wokalnym im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku. Jest stypendystą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za osiągniecia i działalność artystyczną (2018, 2019) oraz Prezydenta Miasta Torunia (2019).

Zoja Giza urodzona w 2006, naukę gry na wiolonczeli rozpoczęła w Państwowym Zespole Szkół Muzycznych w Bydgoszczy pod kierunkiem Iwony Michalak. Od 2019 jest uczennicą prof. Tomasza Strahla i Iwony Michalak w Klasie Talentów Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II st. w Bydgoszczy. Swoje umiejętności doskonaliła m.in. na Międzynarodowych Kursach Muzycznych im. Z. Brzewskiego w Łańcucie, Zimowej Akademii Muzyki w Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach, Smyczkowej Akademii Stringtime NiederRhein w Goch, Polsko-Chińskich Warsztatach Muzycznych w Radziejowicach oraz Jesiennych Kursach Fundacji „ProCello”. Od 2018 jest pod opieką Krajowego Funduszu na Rzecz Dzieci. Jest laureatką wielu nagród m.in. w 2019 – I miejsca w 42. Ogólnopolskim Konkursie Bachowskim im. S. Hajzera w Zielonej Górze, I miejsca w 23. Międzynarodowym Konkursie Bogdana Warchala „Talents for Europe” w Dolnym Kubinie na Słowacji, II miejsca w XI Ogólnopolskim Konkursie Wiolonczelowym „Młody Polski Wiolonczelista” w Bochni; w 2018: I miejsca w XXV Ogólnopolskich Konfrontacjach Wiolonczelowych im. Z. Wojciechowskiej w Bydgoszczy, II miejsca w VII  Ogólnopolskich Spotkaniach Młodych Wiolonczelistów „WiolonczELKa” w Ełku. Wystąpiła jako solistka w Polsce i za granicą, np. w Filharmonii Pomorskiej i Zielonogórskiej, na Zamku w Łańcucie, Hochschule Rhein-Waal w Kleve (Niemcy).

Wojciech Kowalski urodzony w 2002, ukończył klasę fortepianu I stopnia u Anny Jędrzejewskiej w Zespole Szkół Muzycznych we Włocławku, gdzie od 2017 rozpoczął naukę na wydziale wokalnym w klasie Wiesławy Kończewskiej-Plac. Do swoich ważnych osiągnięć zalicza: Wyróżnienie w III Ogólnopolskim Festiwalu Wokalnym im. Feliksa Nowowiejskiego w Olsztynie, Grand Prix w V Ogólnopolskim Festiwalu Piosenki Religijnej w Lubaniu, półfinał w VI Międzynarodowym Konkursie Wokalnym im. Giullio Perottiego w Ueckermünde (Niemcy) oraz Grand Prix w IV Ogólnopolskim Festiwalu Wokalnym im. Feliksa Nowowiejskiego w Olsztynie. Od 2015 śpiewa, także jako solista, w Chórze Młodzieżowym ,,Canto”, działającym pod kierunkiem Mariana Szczepańskiego. Z „Canto” brał udział w wielu konkursach, festiwalach, warsztatach i koncertach, organizowanych w Polsce oraz za granicą, m.in. w Bułgarii, na Litwie, Ukrainie, Grecji czy Macedonii, skąd chór przywoził liczne nagrody. Wojciech Kowalski występował na koncertach organizowanych przez szkołę oraz uczestniczył w trzech warsztatach wokalnych pt. ,,Włocławskie Impresje Operowe”. W swym repertuarze posiada m.in. arie operowe (Mozart, Händel, Moniuszko, Rubinstein), arie starowłoskie (Astorga, Carissimi) oraz pieśni (Czajkowski, J. Strauss, Schubert, Schumann, Karłowicz, Moniuszko, Łukaszewski, Franck, Chopin).

Juliusz Sójka urodzony w 2003, naukę gry na wiolonczeli rozpoczął w Państwowym Zespole Szkół Muzycznych w Bydgoszczy w klasie Cezarego Krysztoforskiego. Od 2016 jest uczniem Klasy Talentów Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II st. w Bydgoszczy, w której kształci się pod kierunkiem prof. Tomasza Strahla i Iwony Michalak. Jako solista i kameralista jest laureatem wielu konkursów ogólnopolskich i międzynarodowych, m.in., II miejsca w XI Międzynarodowym Konkursie Wiolonczelowym im. Jana Vychytil w Pradze, III miejsca w XXIV Ogólnopolskich Konfrontacjach Wiolonczelowych im. Zdzisławy Wojciechowskiej w Bydgoszczy, III miejsce w XI Forum Młodych Wiolonczelistów w Gdańsku – Orunii,  II miejsce w XXVIII Starogardzkich Spotkaniach Kameralnych, wyróżnienia w 23. Międzynarodowym Konkursie Bogdana Warchala „Talents for Europe” w Dolnym Kubinie na Słowacji. Swoje umiejętności doskonalił na Międzynarodowych Kursach Muzycznych im. Z. Brzewskiego w Łańcucie, Kursach Mistrzowskich w Busku-Zdroju, warsztatach muzycznych w Kołobrzegu, Międzynarodowych Kursach Mistrzowskich w Warszawie. W swoim dorobku artystycznym posiada również prawykonania utworów kompozytorów polskich młodego pokolenia, m.in. kompozycji Adama Porębskiego na wiolonczelę i fortepian Mgliste melodie w Filharmonii Pomorskiej oraz kompozycji Aleksandry Kaca Voliere II na klarnet, wiolonczelę i kontrabas podczas II edycji programu „Muzyka naszych czasów” w Lusławicach pod patronem Europejskiego Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego. Obecnie przygotowuje się do kolejnego prawykonania Trio na klarnet, wiolonczelę i fortepian Aliny Dzięcioł.        

Weronika Zych urodzona w 2002, naukę gry na flecie poprzecznym rozpoczęła w klasie Anny Zająkały w PSM I st. w Solcu Kujawskim.  Od 2015 kształci się pod okiem prof. Jerzego Mrozika i Daniela Rybickiego w Klasie Talentów Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II st. w Bydgoszczy.  Jest laureatką konkursów ogólnopolskich i międzynarodowych, m.in. I miejsca w XIV Makroregionalnych Spotkaniach Zespołów Kameralnych Gdańsku (2019), II miejsca w Międzynarodowym Konkursie Instrumentów Dętych w Jastrzębiu Zdroju (2019), III miejsca w XXXVI Konkursie Zespołów Kameralnych Szkół Muzycznych I i II st. we Wrocławiu (2019), III miejsca w XXV Śląskim Konkursie ,,Instrumenty Dęte” Drewno dla najmłodszych w Dąbrowie Górniczej (2018), III miejsca w Międzynarodowym Konkursie Instrumentów Dętych w Jastrzębiu Zdroju (2016). Jest stypendystką Narodowego Centrum Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2016), Burmistrza Solca Kujawskiego, Marszałka Województwa Pomorskiego (2014, 2015). Rozwijała swój talent na warsztatach w Polsce i za granicą. Uczestniczyła w licznych koncertach, m.in. z Płocką Orkiestrą Symfoniczną, w audycjach muzycznych Filharmonii Pomorskiej oraz projektach artystycznych m.in. dwukrotnie wzięła udział w 4-letnim Programie „Muzyka Naszych Czasów” uruchomionym przez Stowarzyszenie Akademia imienia Krzysztofa Pendereckiego wraz z Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego (2017, 2018), w  koncercie ,,Muzealne partytury’’ w Muzeum Okręgowym w Bydgoszczy (2018) czy ,,Młode Talenty’’ podczas IX Europejskich Spotkań Artystycznych w Bydgoszczy.