53. BYDGOSKI FESTIWAL MUZYCZNY – RECITAL POLSKICH PIEŚNI

Lech Napierała, fortepian

Fryderyk Chopin

Pieśni wybrane

1.”Życzenie” op.74 nr 1 (sł. S.Witwicki)

2.”Wiosna” op.74 nr 2 (sł S.Witwicki)

Mieczysław Karłowicz

Pieśni wybrane

1.”Mów do mnie jeszcze” op.3 nr 1 (sł. K. Przerwa Tetmajer)

2.”Pamiętam ciche, jasne, złote dnie” op.1 nr 5 (sł. K. Przerwa Tetmajer)

Karol Szymanowski

Wybrane Pieśni Kurpiowskie op.58, 1930-1932

1.”U jeziorecka” nr 4

2.”Wysła buzycka” nr 2

Piotr Perkowski

Cykl pieśni Uty Japońskie op.4, 1924

1.Spójrz, już kwitna astry białe (sł. R. Kwiatkowski)

2.Modły słałem z glębi duszy (sł. R. Kwiatkowski)

3.Szu, szu… (sł. R. Kwiatkowski)

4.O jakże dłuży mi się czas (sł. R. Kwiatkowski)

5.Biedny domek opuszczony (sł. R. Kwiatkowski)

PRZERWA

Ignacy Jan Paderewski

Wybrane z Douze Mélodies, op.22, 1880

1.Ton coeur est d’or pur nr 2 (sł. C. Mendès)

2.Le ciel est très bas nr 3 (sł. C. Mendès)

Konstanty Regamey

Pieśni młodzieńcze na sopran i fortepian do tekstów rosyjskich symbolistów, 1921

1.Znów płonącym krzyżom… (sł. M. Cwietajewa)

2.Prosiłeś o piosenkę, mój paziu… (sł. E.W.)

3.Odejście w sny (sł. N. Gumilow)

4.Milczenie (sł. A. Iwanow)

5.Tajemnica śpiewaka (sł. A. Iwanow)

6.Mała elegia (sł. I. Siewierianin)

7.Znów dzwony opiewają chram (sł. M. Cwietajewa)

Witold Lutosławski

Wybrane z sześciu piosenek dziecinnych, 1953:
1.Taniec nr 1 (sł. J. Tuwim)
2.Kotek nr 3 (sł. J. Tuwim)
3.Ptasie plotki nr 6 (sł. J. Tuwim)

Bilety do nabycia na www.ebilet.pl, w kasie biletowej FP
oraz w Biurze Podróży urlopy.pl ul. Magnuszewska 6, Bydgoszcz
tel. 52 320 52 29; e-mail: bydgoszcz@urlopy.pl

Pieśń, jak wyjaśnia Encyklopedia Muzyczna, to utwór wokalny do tekstu lirycznego. Jest najpowszechniejszą formą muzyczną pojawiającą się od starożytności do czasów współczesnych. Z uwagi na rodzaj środków wykonawczych wyróżnia się dwa rodzaje pieśni: solową i chóralną. Pieśń solowa z reguły wykonywana jest z towarzyszeniem instrumentu, od XVIII wieku – fortepianu. Festiwalowy wieczór w Filharmonii Pomorskiej poświęcony będzie polskiej pieśni w twórczości Chopina, Karłowicza, Szymanowskiego, Perkowskiego, Paderewskiego, Lutosławskiego oraz Constantina Régameya (1907-1928), polsko-szwajcarskiego kompozytora. Różne odcienie emocji zapisane w dźwiękach pieśni największych polskich kompozytorów zaprezentuje duet artystów. Barbara Zamek, sopran jest absolwentką klasy śpiewu solowego w Universitätfür Musik unddarstellende Kunst w Wiedniu. Artystka występowała na wielu koncertach, m.in. Gali Koncertowej w Teatrze Wielkim w Łodzi, Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Współczesnej „Warszawska Jesień”, wykonała wiele scenicznych ról operowych w teatrach muzycznych w Warszawie, Wiedniu, Lyonie, Gigondas, Wenecji. Jest laureatką konkursów wokalnych, otrzymała m.in. IInagrodę w Konkursie Złote Głosy Mazowsza (Warszawa) , II nagrodę w I Ogólnopolskim Konkursie Wokalnym im. Mieczysława Karłowicza (Kraków), nagrodę Złotego Słowika w Festiwalu Wokalnym Belcanto w Nałęczowie , III nagrodę w X Ogólnopolskim Konkursie Wokalnym im. Franciszki Platówny we Wrocławiu oraz I nagrodę w IX Międzynarodowym Konkursie Moniuszkowskim Pieśń Wieczorna w Białymstoku, III nagrodę w Międzynarodowym Konkursie Pieśni w Sofii w Bułgarii, w 2012 została finalistką Międzynarodowego Konkursu Operetkowego w Korneuburgu w Austrii i laureatką nagrody specjalnej w Międzynarodowym Konkursie Johannesa Brahmsa w Portschach w Austrii. Solistce akompaniować przy fortepianie będzie Lech Napierała, absolwent Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie fortepianu i kameralistyki fortepianowej. Artysta jest bydgoszczaninem, obecnie mieszka w Wiedniu, gdzie kształci się w zakresie akompaniamentu wokalistom i interpretacji pieśni na Universitätfür Musik unddarstellende Kunst. Artysta wielokrotnie brał udział w kursach mistrzowskich, gdzie pracował pod kierunkiem wybitnych profesorów. Koncertuje jako solista, kameralista, jest też cenionym akompaniatorem. Występował w wielu polskich filharmoniach oraz znaczących salach koncertowych.Regularnie koncertuje w Austrii, Francji, Niemczech, Czechach, Bułgarii. W styczniu 2011 roku miał miejsce jego debiut w wiedeńskim Musikverein. Jest laureatem III nagrody Międzynarodowego Konkursu Duetów Fortepianowych w Białymstoku (2002), nagrody dla najlepszego pianisty na międzynarodowym festiwalu pieśni w Husum w Niemczech, trzykrotnym laureatem cyklu koncertów „Muzyczne Forum Młodych” Austriackiego Forum Kultury w Warszawie, a także dwukrotnym zdobywcą II nagrody na Międzynarodowym Konkursie Pieśni w Sofii (2009 i 2011). Współpracuje z wieloma uznanymi artystami – instrumentalistami i wokalistami. Jako akompaniator regularnie zapraszany jest na kursy w Polsce, Niemczech i we Francji. W 2011 roku po raz pierwszy został zaproszony do udziału w charakterze akompaniatora na prestiżową Sommerakademie w Salzburgu. W jego dorobku fonograficznym znajdują się dwie płyty zarejestrowane i wydane przez DUX: album z utworami na dwa fortepiany w duecie z Aleksandrą Szczęsnowicz-Dallali (2004) oraz album solowy zawierający mazurki Chopina, Szymanowskiego i Maciejewskiego (2011).