Tożsamość zapisana architekturą i muzyką – Filharmonia Pomorska

W dniu 5 listopada 2019 Filharmonia Pomorska ogłosiła Konkurs, którego przedmiotem było opracowanie koncepcji architektoniczno-urbanistycznej rozbudowy i remontu Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy. Celem Konkursu był wybór najlepszego rozwiązania urbanistycznego, architektonicznego, funkcjonalnego i akustycznego dla Filharmonii. Ostatecznie po weryfikacji dokumentów do złożenia ofert zaproszono osiem pracowni: z Polski, Wielkiej Brytanii, Francji i Hiszpanii. Swoje opracowanie złożyło siedem pracowni. W dniu 29 maja 2020 w foyer odbyła się ceremonia ogłoszenia wyników Konkursu transmitowana na kanale YouTube.

Z uwagi na doniosłość i historyczne znaczenie Konkursu został wydany unikatowy, polsko-angielski, pokonkursowy album, który jest interesującą publikacją, pokazującą związki tożsamości miejsca, muzyki i kultury. Istotną częścią albumu stanowią ilustrowane eseje autorstwa uznanych architektów i historyków. Artykuły poruszają zagadnienia nt. historii urbanistycznej i architektury miejsca, nowych realizacji architektonicznych dla kultury w Polsce, europejskich przykładów architektury dla muzyki, przybliżają ideę i architekturę zwycięskiego projektu i projektów wyróżnionych wraz z opiniami jury Konkursu.

To wydawnictwo jest znakomitym upamiętnieniem i udokumentowaniem wzorowo, według opinii SARP, przeprowadzonego Konkursu.

Zadanie dofinansowano z budżetu Samorządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego