W KRĘGU MUZYKI NIEMIECKIEJ – DZIAŁALNOŚĆ ARTYSTYCZNA ZAWIESZONA DO ODWOŁANIA

DZIAŁALNOŚĆ ARTYSTYCZNA ZAWIESZONA DO ODWOŁANIA
Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Pomorskiej
Kai Bumann
dyrygent
Andrey Shibko fortepian
Piotr Matwiejczuk prowadzenie

 

Johannes Brahms (1833-1897) – I Koncert fortepianowy d-moll op. 15
Joseph Haydn (1732-1809) – Symfonia nr 102 B-dur

 

Pan Shibko posiada niezwykłą zdolność łączenia siły i delikatności z niezwykłym opanowaniem”, Gary Graffman, amerykański pianista, Prezes Curtis Institute of Music

Po 13 latach zabrzmi w sali koncertowej FP pierwsze dzieło na fortepian Brahmsa, którego symfoniczny charakter śmiałością koncepcji daleko wyprzedził swoją epokę, jednocześnie partia solowa wymaga od pianisty wybitnych umiejętności technicznych i interpretacyjnych. Koncert napisany przez Brahmsa w „przebłysku geniuszu, odbył długą drogę do ostatecznej wersji, nie od razu zdobył uznanie słuchaczy, ale obecnie jest to jeden z najbardziej lubianych i najczęściej wykonywanych koncertów fortepianowych na świecie. 

Symfonie Haydna stanowią najbardziej reprezentatywną część jego twórczości orkiestrowej. Dwanaście ostatnich to czteroczęściowe dzieła na dużą orkiestrę, które stały się ważnym wzorem dla twórców następnego wieku. O ile we wczesnych symfoniach widać powiązania ze stylem Mozarta, to w ostatnich trzech kompozytor zbliżył się do Beethovena, tak jak to słychać w Symfonii B-dr nr 102. 

Andrey Shibko urodził się w 1975 w Mińsku na Białorusi.Studiował w Konserwatorium Moskiewskim im. Piotra Czajkowskiego. Jego pierwszy międzynarodowy sukces miał miejsce w 1995, kiedy otrzymał I nagrodę w XIX Międzynarodowym Konkursie Artystycznym D’Angelo w Erie (Pensylwania, USA). Pianista jest także laureatem prestiżowych konkursów w Europie. Posiada bogatą ofertę repertuarową, prowadzi aktywną działalność koncertową, grając recitale z orkiestrami tak w Rosji, jak i poza granicami; współpracuje ze znanymi solistami i zespołami kameralnymi; prowadzi zajęcia mistrzowskie w Rosji i za granicą. Od 1999- wykładowca, a od 2012 – profesor nadzwyczajny w Moskiewskim Konserwatorium.Wydał kilka solowych płyt z muzyką m.in. Chopina, Schuberta, Brahmsa, Rachmaninowa, Czajkowskiego. Regularnie prowadzi kursy mistrzowskie w Rosji, Hiszpanii, Polsce i Japonii. W latach 2017 i 2018 był profesorem gościnnym w Akademii Fortepianowej Paderewskiego w Bydgoszczy. Zasiadał w jury wielu międzynarodowych konkursów w Rosji, Japonii i Chinach.

 

 

Andrei Shibko