WIECZÓR Z GITARĄ

Orkiestra Kameralna Capella Bydgostiensis
Jan Miłosz Zarzycki dyrygent
Krzysztof Pełech gitara
Elżbieta Szczurko prowadzenie

 

Antonio Vivaldi (1678-1741) – Koncert na gitarę D-dur
Carlos Guastavino  (1912-2000) – Jeromita Linares
Roland Dyens (1955-2016) – Tango en skai
Piotr Czajkowski (1840-1893) – Serenada na orkiestrę smyczkową C-dur op. 48

 

Bilety normalne: 40 zł, 30 zł
Bilety ulgowe: 25 zł, 20 zł

Bilety do nabycia na www.bilety24.pl
oraz w kasie biletowej FP

 

Krzysztof Pełech wykona trzy zróżnicowane utwory: barokową perełkę Koncert D-dur Vivaldiego (w oryginale na lutnię), następnie dzieło romantyczne z Argentyny – przepiękny utwór pt. Jeromita Linares Carlosa Guastavino, oraz rodzaj żartu muzycznego  –  wirtuozowskie i efektowne Tango en skai tunezyjskiego gitarzysty i kompozytora Rolanda Dyensa. Wieczór zamknie Serenada C-dur Czajkowskiego, którą kompozytor zaliczał do swoich ulubionych utworów. Zawiera ona moc pięknych melodii, a jej brzmienie do dziś zachwyca bogactwem i spoistością.

Całość poprowadzi Jan Miłosz Zarzycki, dyrektor naczelny i artystyczny Filharmonii Kameralnej w Łomży, profesor Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie, finalista i laureat międzynarodowych konkursów muzycznych we Włoszech, w Hiszpanii i na Węgrzech. Uzyskał dyplom w klasie dyrygentury Marka Pijarowskiego we Wrocławiu. Swoje studia dyrygenckie uzupełniał w Wiedniu i Berlinie, gdzie miał okazję poznać sztukę dyrygencką takich mistrzów batuty, jak Seiji Ozawa, Kurt Masur czy Claudio Abbado. Jest również absolwentem wydziału instrumentalnego Akademii Muzycznej w Katowicach, jako skrzypek został laureatem licznych konkursów muzycznych.

Więcej>>

Krzysztof Pełech należy do elity gitarzystów klasycznych na świecie. Zapraszają go do współpracy wybitni kompozytorzy i gitarzyści (Tommy Emmanuel, Joscho Stephan, Jorge Morel, Leszek Możdżer), nagrywał wielokrotnie m.in. dla Polskiego Radia i BBC, ma na koncie 17 płyt. Regularnie uczestniczy w festiwalach muzycznych o międzynarodowym zasięgu. Koncertował w tak prestiżowych salach jak: Filharmonia Berlińska, NOSPR, Filharmonia Narodowa, Narodowe Forum Muzyki we Wrocławiu, Victoria Concert Hall w Singapurze. Brał udział w dwudziestu jeden konkursach, spośród których był laureatem szesnastu. W ankiecie Gitarowy Top ogłoszonej przez fachowy magazyn muzyczny „Gitara i Bas” Pełech został trzykrotnie wybrany najlepszym polskim gitarzystą klasycznym. Rocznie wykonuje ok. 60 koncertów zarówno solowych, jak i z towarzyszeniem orkiestr kameralnych i symfonicznych. Jest pomysłodawcą i dyrektorem artystycznym Wrocławskiego Festiwalu Gitarowego Gitara+/Guitar Masters, a także inicjatorem i szefem Letniego Festiwalu Gitary w Krzyżowej. Od 2005 prowadzi klasę gitary w Akademii Muzycznej w Bydgoszczy, gdzie uzyskał tytuł doktora sztuki. 

 

Elżbieta Szczurko, teoretyk muzyki, doktor habilitowany, profesor Akademii Muzycznej im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy. W latach 2008–2012 pełniła funkcję prodziekana Wydziału Kompozycji, Teorii Muzyki i Reżyserii Dźwięku bydgoskiej Uczelni. Obecnie jest wiceprzewodniczącą Rady Uczelni oraz dyrektorem Szkoły Doktorskiej Akademii Muzycznej w Bydgoszczy. Jej zainteresowania naukowe dotyczą muzyki polskiej XX i XXI wieku. Jest autorką monografii poświęconej twórczości Antoniego Szałowskiego (Bydgoszcz 2008; Frankfurt am Main 2013) oraz wyróżnionej przez Narodowe Centrum Kultury książki pt. Pasja w twórczości polskich kompozytorów XX i początku XXI wieku na tle historii gatunku (Bydgoszcz 2016). Opublikowała też kilkadziesiąt artykułów w wydawnictwach polskich i zagranicznych. Współpracuje jako prelegent i publicysta z regionalnymi instytucjami kulturalnymi.