WIELKA IMPROWIZACJA NA DWA GŁOSY

Jerzy Trela
Piotr Stramowski
Bartłomiej Wezner fortepian

 

wieczór muzyczno-literacki z muzyką Chopina i Wielką Improwizacją z Dziadów Mickiewicza w interpretacji dwóch aktorów

 

Fryderyk Chopin (1810-1849)        
Polonezy A – dur i c – moll op. 40
Nokturn cis – moll
Preludium Des – dur op. 28 nr15 „Deszczowe”
Etiuda c – moll op. 10 nr 12 „Rewolucyjna”

Ignacy Jan Paderewski (1860-1941)       
Chant d’amour op. 10 nr 2
Sarabanda op. 14 nr 2
Menuet G – dur op. 14 nr 1         

 

 

Bilety do nabycia na www.bilety24.pl, w kasie biletowej FP
oraz w Biurze Podróży „Wakacyjny świat” ul. Magnuszewska 8, Bydgoszcz tel. 52 320 52 29

„Dziady” Adama Mickiewicza to jeden z najbardziej znanych utworów w literaturze polskiej  i jednocześnie jedno z dzieł najbardziej reprezentatywnych dla polskiego romantyzmu. Od lat regularnie wystawiane na deskach teatrów całej Polski, czytane przez kolejne pokolenia czytelników, inspirujące twórców i niosące wciąż aktualne treści. Każda z części utworu porusza inne tematy, ale razem tworzą spójną wizję świata rządzonego przez niezmienne prawa boskiej sprawiedliwości i miłosierdzia.

„Wielka Improwizacja” to kluczowy fragment III części „Dziadów”, przedstawiający monolog głównego bohatera Konrada. Mickiewicz dokonał tu rozrachunku z romantyczną koncepcją artysty i przewodnika narodu. Wśród tematów, które poruszył w Improwizacji znajdują się: problem samotności poety, wielkiej miłości do narodu, konfliktu rozumu i uczucia, siły poezji, a także buntu jednostki wybitnej.

Improwizacja jest tekstem poetyckim wygłoszonym bez przygotowania, niejako pod wpływem chwili. Z taką sytuacją mamy do czynienia w przedstawianej przez Mickiewicza scenie. Konrad przebywając samotnie w celi więziennej, nagle doznaje wielkiego natchnienia i zaczyna wygłaszać swój wielki monolog.

 W Filharmonii tę słynną scenę usłyszymy w kreacji dwóch aktorów.

Jerzy Trela, to bez wątpienia jeden z najwybitniejszych polskich aktorów. Ma na koncie wiele znaczących ról zarówno teatralnych, jak i filmowych. Od 1970 nieprzerwanie do dziś jest związany ze Starym Teatrem w Krakowie, zaś szerszej publiczności znany jest z takich filmów jak „Ida”, „Zakochany anioł” czy „Ubu Król”. 

Piotr Stramowski, aktor młodszego pokolenia. Ukończył studia w Szkole Teatralnej w Krakowie. Jego pierwszym osiągnięciem był spektakl dyplomowy „Babel 2“ w reż. Maji Kleczewskiej (nagroda na XXIX Festiwalu Szkół Teatralnych w Łodzi). Po szkole współpracował z takimi teatrami jak: Teatr Na Woli, Teatr Polski w Bydgoszczy, Teatr IMKA, Teatr Kapitol we Wrocławiu, Teatr Powszechny w Łodzi i Teatr Powszechny w Warszawie. Zagrał też w popularnych serialach telewizyjnych. Więcej>>

W części muzycznej przy fortepianie usłyszmy Bartłomieja Weznera. Jest jednym z najwszechstronniejszych pianistów swojej generacji: solistą, kameralistą, pedagogiem, managerem kultury. Ukończył Akademię Muzyczną w Bydgoszczy (w klasie fortepianu Ewy Pobłockiej), gdzie obecnie pracuje na stanowisku adiunkta oraz kierownika Międzywydziałowego Zakładu Kameralistyki Fortepianowej. Więcej>>