WOKALNE STANDARDY WCZORAJ I DZIŚ

57. BYDGOSKI FESTIWAL MUZYCZNY
Jarosław Bręk  baryton
Marcin Sikorski  fortepian
Andrzej Seweryn  aktor
Piotr Matwiejczuk prowadzenie

 

Franz Schubert (1797 – 1828) – Winterreise- cykl 24 pieśni na głos męski i fortepian, do wierszy Wilhelma Müllera op. 89/D.911
Gute Nacht (Dobranoc), Die Wetterfahne (Chorągiewka), Gefrorne Tränen (Zmarznięte łzy), Erstarrung (Odrętwienie), Der Lindenbaum (Lipa), Wasserflut (Odwilż), Auf Dem Flusse (Na rzece), Rückblick (Spojrzenie wstecz),  Irrlicht (Błędny ognik), Rast (Postój), Frühlingstraum (Sen o  wiośnie), Einsamkeit (Samotność), Die Post (Poczta), Der Greise Kopf (Siwa głowa), Die Krähe (Wrona), Letzte Hoffnung (Ostatnia nadzieja), Im Dorfe (Na wsi), Der Stürmische Morgen (Burzliwy poranek), Täschung (Ułuda), Der Wegweiser (Drogowskaz), Das Wirtshaus (Gospoda), Mut (Odwaga), Die Nebensonnen (Trzy słońca) , Der Leiermann (Lirnik)                        

Pieśniom towarzyszyć będzie recytacja cyklu wierszy Winterreise Wilhelma Müllera w tłumaczeniu Karola Kozłowskiego.

 

Bilety do nabycia na www.bilety24.pl
oraz w kasie biletowej FP


Franz Schubert – Winterreise (Podróż zimowa) – cykl 24 pieśni na głos męski i fortepian do wierszy Wilhelma Müllera.
Schubert ukończył ten cykl w roku swej śmierci, zmagając się z chorobą. Dramatyczne uczucia towarzyszące kompozytorowi, który próbuje się pogodzić z niechybną śmiercią, przeniknęły to dzieło na wskroś: opowiada o odrzuceniu, samotności, melancholii, strachu przed umieraniem i rozpaczy. Winterreise zapowiada także rozpoczynającą się w muzyce i literaturze epokę romantyzmu. Pieśniom towarzyszyć będzie recytacja cyklu wierszy Winterreise W. Müllera w tłumaczeniu Karola Kozłowskiego.

Jarosław Bręk Bas-baryton. W latach 1984-1996 śpiewał w Poznańskich Słowikach prof. Stefana Stuligrosza. Ukończył Akademię Muzyczną w Warszawie, w klasie śpiewu prof. Jerzego Artysza (medal Magna cum Laude). Laureatem nagród w konkursach wokalnych w Barcelonie, Vercelli i Lizbonie. Dwukrotnie nominowany do Paszportu Polityki. Odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi, odznaką Zasłużony dla Kultury Polskiej, Odznaką Honorową za zasługi dla Województwa Wielkopolskiego oraz Odznaką Honorową za zasługi dla Województwa Lubuskiego.

Od 2000 jest czołowym solistą Warszawskiej Opery Kameralnej. Śpiewał w prestiżowych salach i teatrach w wielu krajach Europy, a także na Wyspach Kanaryjskich, w Japonii, Libanie, i Izraelu. Współpracował ze 150 orkiestrami i 200 chórami z całego świata, wykonał ponad 20 partii operowych oraz ponad 140 dzieł oratoryjnych. Brał udział w prawykonaniach utworów Bruzdowicz, Kilara, Knittla, Kurylewicza, P. Łukaszewskiego, Ptaszyńskiej, Twardowskiego.

Jarosław Bręk jest cenionym interpretatorem pieśni, a szczególnym wydarzeniem w jego karierze było kilkukrotne wykonanie Winterreise Schuberta w 2019. Dokonał wielu nagrań archiwalnych, a także nagrał około 30 płyt CD, wielokrotnie nagradzanych Fryderykami oraz nagrodą Złotego Orfeusza. Wydane przez NAXOS nagranie Stabat Mater Szymanowskiego w 2009 otrzymało nominację do nagrody Grammy.

Artysta prowadzi klasę śpiewu w Akademii Muzycznej w Poznaniu, jego studenci i absolwenci są laureatami wielu konkursów wokalnych. Jest dyrektorem artystycznym festiwali muzycznych w Drezdenku i Krzyżu Wielkopolskim. Więcej>>

Marcin Sikorski Uważany za jednego z najwybitniejszych polskich pianistów-kameralistów. Debiutował w Carnegie Hall w 2001. Laureat Fryderyka. Występuje m.in. z Soyoung Yoon – tryumfatorką XIV Konkursu Wieniawskiego. Zwycięzca konkursów muzyki kameralnej w Paryżu i Gdańsku, laureat w Pörtschach, Vercelli i Krakowie. Najlepszy pianista wielu konkursów skrzypcowych, ostatnio XIV Konkursu im. H. Wieniawskiego oraz Międzynarodowego Konkursu im. A. Chaczaturiana w Erywaniu. Oficjalny pianista konkursów skrzypcowych: Wieniawskiego w Poznaniu, Joachima w Hanowerze, Brittena w Londynie, Szymanowskiego w Katowicach, Konkursu Skrzypcowego w Toruniu. Koncertował w 18 krajach świata i prestiżowych na festiwalach. Na najnowszej płycie CD zarejestrował kwartety fortepianowe Schumanna i Brahmsa w składzie Brahms Piano Quartet. Z Anną Marią Staśkiewicz nagrał utwory Lutosławskiego, Schnittke i Prokofiewa. Z kwartetem Akademos kwintety fortepianowe Szostakowicza i Schnittke. Z bratem Bartoszem, kontrabasistą Wiener Philharmoniker transkrypcje sonat skrzypcowych Francka i Ravela. Sonaty R. Straussa i D. Szostakowicza nagrał z Jakubem Haufą. Pojawia się na ponad 20 innych płytach CD w repertuarze kameralnym.

Doktor habilitowany, profesor poznańskiej AM oraz pedagog bydgoskiej AM. Jego zespoły zdobywają laury w międzynarodowych konkursach. Współpracuje jako konsultant zuczelniami i szkołami muzycznymi w Polsce w zakresie gry zespołowej i solowej. Prowadzi również działalność popularyzatorską. Regularnie jest gościem Centralnego Konserwatorium Muzycznego w Pekinie jako pedagog i juror.

Andrzej Seweryn Aktor i reżyser teatralny oraz filmowy; pedagog. W 1968 ukończył Państwową Wyższą Szkołę Teatralną w Warszawie, po czym został zaangażowany do stołecznego Teatru Ateneum (do 1980). Jego pierwsza wybitna rola filmowa to Maks Baum w Ziemi obiecanej Wajdy. Zagrał również w takich słynnych filmach jak: Na srebrnym globie Żuławskiego, Granicy Rybkowskiego oraz w Człowieku z żelaza, Bez znieczulenia i Dyrygencie Wajdy. Za udział w tym ostatnim otrzymał w 1980 nagrodę Srebrnego Niedźwiedzia na Festiwalu Filmowym w Berlinie.

W 1980 wyjechał do Paryża, by zagrać w Onych Witkacego w reżyserii Wajdy. Peter Brook zaangażował go do Mahabharaty, teatralnego widowiska, którego premiera odbyła się w1985, sfilmowanego kilka lat później, granego na całym świecie przez cztery lata. W 1993, jako trzeci cudzoziemiec w historii, otrzymał angaż do Comédie Française. Na narodowej scenie i w kinie francuskim odznaczył się wieloma wybitnymi rolami.

Był wykładowcą Wyższej Szkoły Sztuki i Technik Teatralnych w Lyonie, a potem do 2010 Wyższego Konserwatorium Narodowego Sztuk Dramatycznych w Paryżu. Posiada na swym koncie wiele wspaniałych kreacji jako aktor i reżyser w Teatrze Telewizji i polskim kinie.

Od 1 stycznia 2011 jest dyrektorem naczelnym Teatru Polskiego w Warszawie, gdzie gra i reżyseruje. Odznaczony Orderem Sztuk Pięknych i Nauk Humanistycznych, Legią Honorową Republiki Francuskiej, Złotym Medalem Gloria Artis – Zasłużony Kulturze Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. Więcej>>

Piotr Matwiejczuk Absolwent muzykologii Uniwersytetu Warszawskiego, skrzypek, krytyk muzyczny, wieloletni dziennikarz Programu Drugiego Polskiego Radia. W latach 2012-2018 był redaktorem naczelnym pisma „Muzyka w mieście”. Od kwietnia 2019 redaktor naczelny „Ruchu Muzycznego”.

 

 

 

Andrzej Seweryn fot. Krzysztof Bieliński