KOLĘDA NOCKA

KONCERT W 37. ROCZNICĘ BYDGOSKIEGO MARCA 1981

Orkiestra Kameralna Capella Bydgostiensis

Zespół Wokalny

Małgorzata Chruściel  śpiew

Tadeusz Seibert  śpiew

Adam Lemańczyk  kierownictwo muzyczne

 

Ernest Bryll, Wojciech Trzciński

KOLĘDA NOCKA

w opracowaniu muzycznym Adama Lemańczyka

 

WOLNYCH  MIEJSC  BRAK

 

 

                 

Koncert współfinansowany jest z budżetu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego przy wsparciu Wojewody Kujawsko-Pomorskiego oraz Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

 

Bilety do nabycia na www.bilety24.pl, w kasie biletowej FP
oraz w Biurze Podróży „Wakacyjny świat” ul. Magnuszewska 8, Bydgoszcz tel. 52 320 52 29

 

Kolęda Nocka powstała jako hołd dla ludzi „Solidarności”. Jej prapremiera odbyła się w Teatrze Muzycznym w Gdyni 18 grudnia 1980. Warszawska premiera odbyła się w maju 1981  w Teatrze Wielkim. Spektakl został zdjęty wraz z wprowadzeniem stanu wojennego. Autorem tekstu przedstawienia jest Ernest Bryll, muzyki Wojciech Trzciński. Uwspółcześniona wersja spektaklu, dostosowująca się do realiów XXI wieku bez szkody dla pierwotnego przesłania, powróciła na afisze po 30 latach i została wystawiona 13 grudnia 2011. Libretto uzupełniono o niewykorzystane wcześniej fragmenty i o nową poezję Ernesta Brylla, dopisano kwestie i wprowadzono nowych bohaterów.

Tzw. Bydgoski marzec 1981 czy też prowokacja bydgoska, wydarzenia bydgoskie, wiąże się z pobiciem działaczy NSZZ Solidarność podczas sesji Wojewódzkiej Rady Narodowej w dniu 19 marca 1981 w Bydgoszczy. Było to jedno z najbardziej dramatycznych wydarzeń, do których doszło w okresie między sierpniem 1980 a wprowadzeniem stanu wojennego 13 grudnia 1981.

Capella Bydgostiensis zagra pod kierownictwem artystycznym Adama Lemańczyka – pianisty, klawiszowca, akompaniatora, absolwenta  Akademii Muzycznej w Bydgoszczy (w klasie Krzysztofa Herdzina), w której obecnie jest pracownikiem Katedry Jazzu. W roli solistów wystąpią: Małgorzata Chruściel​ –  dyplom wokalistyki jazzowej obroniła w Akademii  Muzycznej w Bydgoszczy, aktorka Teatru Muzycznego w Poznaniu i Krakowskiego Teatru  VARIETE – nowej sceny, powstałej w 2014,  specjalizującej się w lekkim repertuarze teatralnym; Tadeusz Seibert – także absolwent wydziału jazzu bydgoskiej akademii,  śpiewający aktor i jeden z czołowych głosów VARIETE, wokalista w doskonale ocenionym zespole Trabanda, na swoim koncie ma współpracę m. in. z Januszem Józefowiczem.

Małgorzata Chruściel