ZAKOŃCZENIE SEZONU

Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Pomorskiej
Kai Bumann
dyrygent
Edyta Kulczak
 Carmen
solistka The Metropolitan Opera New York
Katarzyna Trylnik Micaëla
Tomasz Kuk Don Jo
Dorota Nowak
  Frasquita
Patrycja Wajs Mercédès
Sławomir Kowalewski  Escamillo
Andrzej Zborowski prowadzenie

 

 

Georges Bizet (1838 – 1875) – fragmenty opery „Carmen” 

 

godz. 18 ROZMOWY O MUZYCE… z Andrzejem Zborowskim

 

 

Bilety do nabycia na www.bilety24.pl
oraz w kasie biletowej FP

 

Efektowny finał sezonu artystycznego Filharmonii Pomorskiej pod batutą Kaia Bumanna, szefa artystycznego FP wypełni wyłącznie słynne dzieło Bizeta, czyli m.in. słynne, szlagierowe arie z Carmen.

W roli tytułowej opery wystąpi Edyta Kulczak, główna artystka rezydentka Metropolitan Opera. Znana na całym świecie mezzosopranistka występowała ponad 300 razy w The Met od swojego debiutu w 2003 jako Flora w La Traviacie. Śpiewała wiele ról u tak znanych dyrygentów, jak James Levine, Placido Domingo, Lorin Maazel i Valery Gergiev, a także występuje na koncertach, recitalach i festiwalach muzycznych w czołowych miejscach na świecie. Studiowała na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie pod kierunkiem Krystyny Szostek-Radkowej. Zdobywając stypendium, kontynuowała studia u Elizabeth Fischer i Mignon Dunn w Northwestern University School of Music (1998-2001), w Music Academy of the West u Marilyn Horne oraz w Accademia Verdiana in Busseto pod kierunkiem Carlo Bergonzi

Więcej>>

Katarzyna Trylnik. Ceniona polska sopranistka. W 1999 ukończyła Akademię Muzyczną w Warszawie w klasie śpiewu solowego prof. Haliny Słonickiej, otrzymując Medal „Magna cum Laude”. W 2016 uzyskała tytuł doktora w tej uczelni. Laureatka wielu prestiżowych międzynarodowych konkursów w kraju i za granicą. Debiut artystki na scenie Teatru Wielkiego – Opery Narodowej w Don Giovannim Mozarta w 2002 zaowocował stałą współpracą z najważniejszym polskim teatrem operowym. Ważną część działalności artystycznej stanowią również wykonania koncertowe dzieł operowych oraz udział w licznych koncertach oratoryjno-kantatowych.

Więcej>>

Tomasz Kuk, tenor.  Ukończył Akademię Muzyczną w Krakowie. Jest laureatem krajowych i zagranicznych konkursów wokalnych. Ma w swoim dorobku wiele prestiżowych koncertów oratoryjnych i estradowych Na stałe związany jest z Operą Krakowską, regularnie współpracuje Teatrem Wielkim w Łodzi, Teatrem Wielkim w Poznaniu, Operą Nova w Bydgoszczy, a także Operą Narodową w Warszawie. Często występuje gościnnie na zagranicznych scenach operowych, m.in. w Japonii, Anglii, Niemczech, Szwajcarii, Austrii i Czechach.

Więcej>>

Dorota Nowak, sopran. Obecnie studentka pierwszego roku studiów magisterskich Wydziału Wokalno-Aktorskiego Akademii Muzycznej w Bydgoszczy w klasie śpiewu solowego prof. Katarzyny Nowak-Stańczyk. Nieprzerwanie od 5 lat współpracuje z pianistą Tomaszem Gumielą, Debiutowała w 2017 partią I Damy w Czarodziejskim flecie Mozarta  w Operze Nova. W tym samym roku otrzymała wyróżnienie dla najlepszej aktorki w Ogólnopolskim Przeglądzie Dyplomów i Egzaminów Muzycznych w Toruniu za rolę Liryen w dyplomowym spektaklu kompozytora Pawła Grajnerta Demony z Edinrath. Rzecz o Halionie i Liryen. W 2018 wykonała partie dwóch różnych Rozyn – w Cyruliku sewilskim Rossiniego, wystawionego w ramach 11. Operowego Forum Młodych w reżyserii Jitki Stokalskiej, oraz w Noclegu w Apeninach Moniuszki w reżyserii Małgorzaty Warsickiej. W lutym tego roku po raz kolejny wystąpiła na scenie Opery Nova w roli Adiny w Napoju miłosnym Donizettiego w reżyserii Krzysztofa Nazara. Od ponad 8 lat jako chórzystka i solistka związana jest z Chórem Mieszanym Katedry Wawelskiej prowadzonym przez Andrzeja Korzeniowskiego. Współpracowała z wieloma wybitnymi dyrygentami takimi jak: sir Collin Metters, Krzysztof Penderecki, Rafał Jacek Delekta, Maciej Tworek, Maciej Figas, Piotr Wajrak oraz Wojciech Michniewski. Koncertowała również z chórami, m. in. z Opery Krakowskiej, Polskiego Radia, Akademii Muzycznej w Krakowie czy Chórem Kameralnym Akademii Muzycznej w Bydgoszczy.

Patrycja Wajs. Mezzosopran. Absolwentka klasy altówki Zespołu Szkół Muzycznych w Radomiu.  Swoje umiejętności wokalne kształciła pod okiem Moniki Świostek w latach 2013-2015. Obecnie studentka Akademii Muzycznej w Bydgoszczy w klasie dr Anity Urban- Wieczorek.  Trzykrotnie otrzymała stypendium rektora macierzystej uczelni dla najlepszych studentów. Brała udział w inscenizacjach dzieł Moniuszki: Flis (2017) oraz Straszny dwór (2018) w ramach Festiwalu Muzyki i Sztuki Krajów Bałtyckich „Probaltica”. Uczestniczyła także w studenckich projektach operowych, m.in. wcielając się w postać Małgorzaty w operetce Nowy Don Kiszot czyli sto szaleństw autorstwa Moniuszki czy Dorabelli w operze Così fan tutte Mozarta. Koncertowała w Niemczech, Włoszech i Hiszpanii. Swoje umiejętności wokalne doskonaliła na kursach mistrzowskich pod kierunkiem Moniki Walerowicz, Marcina Kozieła, Ewy Iżykowskiej, Federico Bardazziego, Rafała Majznera.

Sławomir Kowalewski, absolwent bydgoskiej Akademii w klasie śpiewu Macieja Witkiewicza. Jest laureatem nagród w konkursach takich jak X Międzynarodowy Konkurs Sztuki Wokalnej  Złote Głosy w Warszawie – Nagroda Specjalna oraz Grand Prix przyznane po raz pierwszy w historii konkursu oraz Międzynarodowy Konkurs Wokalny im. Giulio Perottiego w Ueckermünde w Niemczech – II miejsce. Ma na swoim koncie wiele koncertów tak w kraju, jak i za granicą. Od sezonu 2016/2017 rozpoczął pracę jako solista w Operze Nova w Bydgoszczy.

Więcej>>

Koncert poprzedzi spotkanie z cyklu Rozmowy o muzyce… Tym razem poprowadzi je Andrzej Zborowski, uznany prelegent i konferansjer muzyczny, popularyzator muzyki klasycznej, miłośnik i propagator opery.

 

Edyta Kulczak