image_pdfimage_print

 

Audycje szkolne

Upowszechnianie muzyki stanowi najważniejsze ogniwo w działalności edukacyjnej Filharmonii Pomorskiej. System koncertów, zwanych audycjami szkolnymi, prezentujących żywą muzykę omawianą w sposób przystępny i ciekawy przez merytorycznie i metodycznie przygotowanych prelegentów ma długą tradycję, stale rozwija swoją formę i poszerza zakres odbiorców. Koncerty Filharmonii stanowią swoistą pogadankę o muzyce, instrumentach, kompozytorach, formach i stylach muzycznych, prowokując słuchaczy do aktywnego udziału w koncercie.

Gorąco zachęcamy wszystkie placówki oświatowe do korzystania z naszej oferty edukacyjnej. Gwarantujemy jej wysoki poziom artystyczny. Jednocześnie pragniemy poinformować, że nie współpracujemy z żadnymi agencjami prywatnymi, organizującymi podobne do naszych koncerty, a które bez naszej zgody powołują się na współpracę i prestiż naszej Instytucji.

Od października w Filharmonii Pomorskiej odbywają się audycje muzyczne dla dzieci w wieku przedszkolnym oraz uczniów szkół podstawowych.

Wstęp:

dzieci (przedszkola i klasy I-III szkoły podstawowej) – 7 zł
młodzież (klasy IV-VIII szkoły podstawowej) – 7 zł

BKR/KDR – 4 zł

 
koncerty dla młodzieży – 12 zł

BKR/KDR – 6 zł

Cena audycji wyjazdowej – 390 zł

 

Formularz Zamówienia Audycji

 

TEMATY AUDYCJI MUZYCZNYCH SEZON 2020/2021

Dla przedszkoli i szkół podstawowych klasy I - III (sala kameralna FP)

Rok szkolny 2020/2021

 

 

PAŹDZIERNIK

Chłodny i logiczny klawesyn

Grupa chordofonów – instrumentów strunowych jest liczna. Znajdziemy takie, które należy szarpać, by powstał dźwięk. Takie, po których trzeba przeciągnąć smyczkiem, by się odezwały a nawet liczne instrumenty, w których uderzamy struny, by popłynęła muzyka. Każdy brzmi inaczej i do każdego dopasować możemy określające go przymiotniki. I tak dla przykładu: wiolonczela jest śpiewna, kontrabas grubaśny, harfa rozmarzona. A dlaczego klawesyn chłodny i logiczny? Czym jest basso continuo i co wspólnego klawesyn ma z matematyką? Ocieplimy ów chłodny wizerunek i pokażemy, że logika klawesynu nie jest nudna wcale a wcale.

 

LISTOPAD

Dumna trąbka i waleczny werbel

Czy taki tytuł może kryć lekcję patriotyzmu? Tak! Listopadowy koncert utwierdzi nas w poczuciu dumy, iż jesteśmy Polakami a rytm grany na werblu stanie się solidną podstawą do zaprezentowania  utworów budujących patriotyczną postawę u najmłodszych. Przekażemy kilka ciekawostek dotyczących hymnu państwowego, a co najważniejsze, wykonamy go prawidłowo, czyli zgodnie z ustawą z dnia 31. stycznia 1980 roku, art.12.3. Brzmi poważnie? To poważny temat. Nie zabraknie jednak uśmiechu, rytmicznego maszerowania i radosnych okrzyków.

 

GRUDZIEŃ

Instrumenty roziskrzone na święta

Świąt w ciągu roku mamy mnóstwo, a tylko jedne są roziskrzone, pełne złota i blasku. To Święta Bożego Narodzenia. Już od początku grudnia blasku nabierają nasze ulice, sale przedszkolne,  klasy w szkołach a wreszcie nasze domy. Wszystko to za sprawą girland, gwiazdek, światełek, ozdób choinkowych… Podczas tego koncertu roziskrzymy instrumenty. Będą pięknie błyszczały w świetle reflektorów, będą iskrzyły dźwiękami skomponowanymi na świąteczny czas. To spotkanie będzie jak rozpakowywanie prezentu: ekscytujące, zaskakujące i ozdobi nasze twarze uśmiechem.

 

STYCZEŃ

(U)CHA…CHA…(NY) klarnet

Początek roku to karnawał. Marzymy, by jego czas wypełniła pyszna zabawa. Zatem dołożymy wszelkich starań aby nasi młodzi melomani spędzając z nami 45 z 60480 minut karnawału, byli rozradowani, szczęśliwi… po prostu uchachani. Dobrą zabawę zapewni porywająca do tańca muzyka, w której prym będzie wiódł klarnet, a fachowość kroków owego tańca, zapewni obecność i czujne oko tych, którzy w tańcu  niejedne już zdarli podeszwy. Oj dana dana ucha…cha!

 

LUTY

Rozważna tuba i rozbrykany flecik

Tuba to instrument bardzo duży. Flet może być naprawdę niewielki. W oba dmiemy powietrze by zagrały. Czy w oba taką samą ilość? To instrumenty z różnych grup: tuba jest dętym blaszanym, flet dętym drewnianym, chociaż oba wykonane z metalu. Czy ma to znaczenie dla sposobu gry na nich? Zgodnie z tematem tuba zaprezentuje swą powagę, a flecik będzie brykał. Wspólnie postaramy się rozbrykać tubę i „rozważyć” flecik. Rezultat może być zaskakujący.

 

MARZEC

Gniewny fagot

W muzycznej bajce Sergiusza Prokofiewa Piotruś i wilk instrumenty przedstawiają poszczególne postacie.  Z tych już Wam znanych flet jest ptaszkiem, klarnet kotkiem. Na tym koncercie pysznił się będzie instrument, który kompozytor obsadził w roli nieco gderliwego dziadka. Słusznie gniewał się na Piotrusia za lekkomyślność. Fagot nadaje się do tej roli znakomicie. Jako dziadek czarownie opowiada bajki. Zrobimy tak…obłaskawimy dziadka, a wówczas on odwzajemni się nam niejedną piosenką z bajki.

 

KWIECIEŃ

Przechytrzona Gran Cassa

Gran cassa to wielki bęben, pyszniący się na estradzie podczas koncertów symfonicznych. W muzyce rozrywkowej znana jest też jako bęben basowy, bęben taktowy, taktownik lub centrala. Od razu widać, iż to ważna persona. Króluje wielkością wśród instrumentów perkusyjnych. Zna się na wielu rodzajach muzyki, wszędzie ją słychać…i to słychać dobrze. Spróbujemy tej wielkiej strażniczce rytmu zrobić prima aprilisowego psikusa. Czy uda nam się ją przechytrzyć?

 

MAJ

Wstydliwa gitara i zazdrosna gitara

Gdy ktoś jest wstydliwy mówi cichutko, staje z boku i można wysnuć przypuszczenie, że chciałby być niewidzialny. Wśród instrumentów też znajdziemy takie niezbyt głośne. Można odnieść wrażenie, że wstydliwe. Zaliczamy do nich gitarę akustyczną. Nie pcha się na estrady, woli wędrówki, muzykowanie przy ognisku. Jej kuzynka, gitara elektryczna…o, ta potrafi być głośna. Z zazdrości o mocny wolumen pozwoliła wszczepić sobie przetwornik. Poznacie efekty tego ryzykownego działania. Gitara akustyczna zachęcać będzie do wiosennej wędrówki, a elektryczna zaprosi na plenerowy koncert. Dla każdego coś muzycznego.

 

CZERWIEC

Emocje z klawiatury

Sezon artystyczny 2020/2021 dobiega końca. Emocje towarzyszyły nam na każdym z koncertów. Widzieliśmy je również na Waszych twarzach. Dostrzegaliśmy uniesione brwi, które świadczyły o zdziwieniu słuchaczy, usta rozciągnięte  w uśmiechu, oznaczały radość. Zdarzyło się przyuważyć gniewną minę, która ku naszej uciesze, zniknęła w chwili gdy zabrzmiała muzyka.  W wirtualnym świecie możemy spotkać emotikony. Powstają przy pomocy klawiatury komputera. Wystarczą proste znaki graficzne i emocje gotowe jak na dłoni. A czy przy pomocy innej klawiatury, klawiatury fortepianu również będzie to wykonalne? Sprawa trudniejsza i wymagająca Waszej obecności.

 

 

Dla klas IV-VIII szkół podstawowych (sala kameralna FP)

 

Rok szkolny 2020/2021

 

PAŹDZIERNIK

Klasyczne przeboje

Muzyka jasna, lekka, komponowana według określonych reguł, zbudowana w idealnych proporcjach, ani za długa, ani za krótka, ani za szybka, ani za wolna, ani za cicha, ani za głośna – to po prostu muzyka KLASYCZNIE piękna. Jej głównym celem jest  wprawianie słuchaczy w dobry nastrój. Z jej tworzenia zasłynęli kompozytorzy XVIII wieku, zwani klasykami: Mozart, Beethoven, Haydn, Boccherini, Elsner. Podczas jesiennego koncertu zapraszamy do wysłuchania przebojów epoki klasycyzmu.

 

LISTOPAD

Muzyczny salon

W epoce romantyzmu życie towarzyskie kwitło przede wszystkim na salonach, podczas spotkań organizowanych przez zamożne, najczęściej arystokratyczne rodziny. Czytano poezję, dyskutowano o sztuce, śpiewano, tańczono i słuchano muzyki w towarzystwie znajomych i przyjaciół. Listopadowa audycja, to doskonała okazja, by przenieść się do romantycznego salonu muzycznego.

 

GRUDZIEŃ

Kolędować czas

Muzyka rozrywkowa powstaje po to, by sprawiać radość słuchaczom. I właśnie dlatego podczas grudniowego spotkania zagramy i zaśpiewamy rozrywkowe hity! W programie znajdą się znane i lubiane świąteczne przeboje z całego świata. Nie zabraknie polskich kolęd, które zaśpiewamy wspólnie.

 

STYCZEŃ

Oscar za muzykę

Jak wygląda proces powstawania muzyki do filmu? Jakie zadania pełni muzyka w filmie? Czy film może istnieć bez muzyki? Na te pytania postaramy się odpowiedzieć w styczniu. Zaprezentujemy najsłynniejsze filmowe ścieżki dźwiękowe i stworzymy własną listę filmowych przebojów wartych Oscara.

 

LUTY

Czarodzieje czterech strun

Czym jest pudło rezonansowe? Czym różnią się skrzypce od altówki? Kim jest lutnik i czym się zajmuje? Na te i inne pytania odpowiemy podczas lutowego koncertu. Dowiemy się, które z instrumentów mają struny oraz w jaki sposób wydobywa się z nich brzmienie. Wspólnie poznamy tajniki muzyki na smyki oraz wcielimy się w rolę konstruktorów, budując własne instrumenty.

 

MARZEC

Z muzyką w windzie

Czy tego chcemy, czy też nie, muzyka jest obecna w naszym życiu. Zdarza się, że jej nie dostrzegamy, choć pełni bardzo ważną rolę. To właśnie ona informuje nas, że trzeba odebrać telefon, że ktoś właśnie włącza komputer, a w telewizji rozpoczyna się nasz ulubiony program. Ten koncert będzie ukłonem w stronę muzyki użytkowej. Zabrzmi muzyka z radia, telewizji, komputera, windy, ulicy i supermarketu, nie zabraknie oczywiście przeboju  Francisco Tárregi. Wyjaśnimy między innymi, skąd wzięła się muzyka w windzie oraz w jakim rytmie najlepiej robić zakupy.

 

KWIECIEŃ

Mała akademia jazzu

Trochę perkusyjnego hałasu, szczypta improwizacji, ale przede wszystkim mnóstwo uśmiechu! Oto przepis na kwietniowy koncert, podczas którego udamy się w podróż do Ameryki Północnej. U wybrzeży Oceanu Atlantyckiego wspólnie będziemy poznawać kolebkę jazzu i wsłuchiwać się w jego różne oblicza. Przybliżymy muzykę wielkich mistrzów w nieco innym, jazzowym brzmieniu. Bo jak się okaże jazz i klasyka – to wszystko muzyka!

 

MAJ

Muzyka w teatrze

Muzyka może wiele wyrazić. Działa na naszą wyobraźnię, rodzi marzenia, potrafi wzbudzić i ukoić niepokój, spotęgować uczucie triumfu albo trwogi.  W maju udamy się do teatru, w którym rzeczy zwykłe stają się niezwykłe, a niemożliwe –  łatwe do urzeczywistnienia. Wspólnie odkryjemy sekrety dzieła operowego i poznamy tajniki głosu. Nie zabraknie wielu muzycznych niespodzianek i radosnych melodii.

 

CZERWIEC

Muzyka spod strzechy

Każdy kraj charakteryzuje jemu tylko właściwa muzyka. Bez problemu możemy odróżnić polskie pieśni od bałkańskich, nawet gdy nie mają tekstu – wszystko to za sprawą stylu narodowego. Kujawiaki, polonezy i mazury to tańce dobrze nam znane, przekonajmy się więc, jak brzmi muzyka ludowa innych krajów. Do jakiej muzyki tańczą Irlandczycy? Jaką śpiewają Rosjanie? Jakie metrum uwielbiają Bułgarzy? Jaką muzykę grają Argentyńczycy? Czas na wakacyjną podróż po całym świecie i prezentacje folkloru muzycznego różnych narodów.

 

 

 

Audycje wyjazdowe

Rok szkolny 2020/2021

 

PAŹDZIERNIK

Klasyczne przeboje

Muzyka jasna, lekka, komponowana według określonych reguł, zbudowana w idealnych proporcjach, ani za długa, ani za krótka, ani za szybka, ani za wolna, ani za cicha, ani za głośna – to po prostu muzyka KLASYCZNIE piękna. Jej głównym celem jest  wprawianie słuchaczy w dobry nastrój. Z jej tworzenia zasłynęli kompozytorzy XVIII wieku, zwani klasykami: Mozart, Beethoven, Haydn, Boccherini, Elsner. Podczas jesiennego koncertu zapraszamy do wysłuchania przebojów epoki klasycyzmu.

 

LISTOPAD

Muzyczny salon

W epoce romantyzmu życie towarzyskie kwitło przede wszystkim na salonach, podczas spotkań organizowanych przez zamożne, najczęściej arystokratyczne rodziny. Czytano poezję, dyskutowano o sztuce, śpiewano, tańczono i słuchano muzyki w towarzystwie znajomych i przyjaciół. Listopadowa audycja, to doskonała okazja, by przenieść się do romantycznego salonu muzycznego.

 

GRUDZIEŃ

Kolędować czas

Muzyka rozrywkowa powstaje po to, by sprawiać radość słuchaczom. I właśnie dlatego podczas grudniowego spotkania zagramy i zaśpiewamy rozrywkowe hity! W programie znajdą się znane i lubiane świąteczne przeboje z całego świata. Nie zabraknie polskich kolęd, które zaśpiewamy wspólnie.

 

STYCZEŃ

Oscar za muzykę

Jak wygląda proces powstawania muzyki do filmu? Jakie zadania pełni muzyka w filmie? Czy film może istnieć bez muzyki? Na te pytania postaramy się odpowiedzieć w styczniu. Zaprezentujemy najsłynniejsze filmowe ścieżki dźwiękowe i stworzymy własną listę filmowych przebojów wartych Oscara.

 

LUTY

Czarodzieje czterech strun

Czym jest pudło rezonansowe? Czym różnią się skrzypce od altówki? Kim jest lutnik i czym się zajmuje? Na te i inne pytania odpowiemy podczas lutowego koncertu. Dowiemy się, które z instrumentów mają struny oraz w jaki sposób wydobywa się z nich brzmienie. Wspólnie poznamy tajniki muzyki na smyki oraz wcielimy się w rolę konstruktorów, budując własne instrumenty.

 

MARZEC

Z muzyką w windzie

Czy tego chcemy, czy też nie, muzyka jest obecna w naszym życiu. Zdarza się, że jej nie dostrzegamy, choć pełni bardzo ważną rolę. To właśnie ona informuje nas, że trzeba odebrać telefon, że ktoś właśnie włącza komputer, a w telewizji rozpoczyna się nasz ulubiony program. Ten koncert będzie ukłonem w stronę muzyki użytkowej. Zabrzmi muzyka z radia, telewizji, komputera, windy, ulicy i supermarketu, nie zabraknie oczywiście przeboju  Francisco Tárregi. Wyjaśnimy między innymi, skąd wzięła się muzyka w windzie oraz w jakim rytmie najlepiej robić zakupy.

 

KWIECIEŃ

Mała akademia jazzu

Trochę perkusyjnego hałasu, szczypta improwizacji, ale przede wszystkim mnóstwo uśmiechu! Oto przepis na kwietniowy koncert, podczas którego udamy się w podróż do Ameryki Północnej. U wybrzeży Oceanu Atlantyckiego wspólnie będziemy poznawać kolebkę jazzu i wsłuchiwać się w jego różne oblicza. Przybliżymy muzykę wielkich mistrzów w nieco innym, jazzowym brzmieniu. Bo jak się okaże jazz i klasyka – to wszystko muzyka!

 

MAJ

Muzyka w teatrze

Muzyka może wiele wyrazić. Działa na naszą wyobraźnię, rodzi marzenia, potrafi wzbudzić i ukoić niepokój, spotęgować uczucie triumfu albo trwogi.  W maju udamy się do teatru, w którym rzeczy zwykłe stają się niezwykłe, a niemożliwe –  łatwe do urzeczywistnienia. Wspólnie odkryjemy sekrety dzieła operowego i poznamy tajniki głosu. Nie zabraknie wielu muzycznych niespodzianek i radosnych melodii.

 

CZERWIEC

Muzyka spod strzechy

Każdy kraj charakteryzuje jemu tylko właściwa muzyka. Bez problemu możemy odróżnić polskie pieśni od bałkańskich, nawet gdy nie mają tekstu – wszystko to za sprawą stylu narodowego. Kujawiaki, polonezy i mazury to tańce dobrze nam znane, przekonajmy się więc, jak brzmi muzyka ludowa innych krajów. Do jakiej muzyki tańczą Irlandczycy? Jaką śpiewają Rosjanie? Jakie metrum uwielbiają Bułgarzy? Jaką muzykę grają Argentyńczycy? Czas na wakacyjną podróż po całym świecie i prezentacje folkloru muzycznego różnych narodów.