image_pdfimage_print

 

Audycje szkolne

Upowszechnianie muzyki stanowi najważniejsze ogniwo w działalności edukacyjnej Filharmonii Pomorskiej. System koncertów, zwanych audycjami szkolnymi, prezentujących żywą muzykę omawianą w sposób przystępny i ciekawy przez merytorycznie i metodycznie przygotowanych prelegentów ma długą tradycję, stale rozwija swoją formę i poszerza zakres odbiorców. Koncerty Filharmonii stanowią swoistą pogadankę o muzyce, instrumentach, kompozytorach, formach i stylach muzycznych, prowokując słuchaczy do aktywnego udziału w koncercie.

Gorąco zachęcamy wszystkie placówki oświatowe do korzystania z naszej oferty edukacyjnej. Gwarantujemy jej wysoki poziom artystyczny. Jednocześnie pragniemy poinformować, że nie współpracujemy z żadnymi agencjami prywatnymi, organizującymi podobne do naszych koncerty, a które bez naszej zgody powołują się na współpracę i prestiż naszej Instytucji.

Od września w Filharmonii Pomorskiej odbywają się audycje muzyczne dla dzieci w wieku przedszkolnym, uczniów szkół podstawowych oraz szkół ponadpodstawowych.

Wstęp:

dzieci (przedszkola i klasy I-III szkoły podstawowej) – 7 zł
młodzież (klasy IV-VIII szkoły podstawowej i gimnazja) – 7 zł

BKR/KDR – 4 zł

 

koncerty dla młodzieży – 12 zł

BKR/KDR – 6 zł

Cena audycji wyjazdowej – 350 zł

Formularz Zamówienia Audycji

TEMATY AUDYCJI MUZYCZNYCH SEZON 2018/2019

Dla przedszkoli i szkół podstawowych klasy I - III (sala kameralna FP)

Rok szkolny 2018/2019

 

 

WRZESIEŃ

Akolada z łuku strzela

Choć trudno w to uwierzyć, dwa spośród słów tytułu są określeniami muzycznymi. Rzecz będzie o notacji muzycznej. Kluczami, wiolinowym i basowym, otworzymy pięciolinię i zapisane na niej nuty zamienimy w dźwięki. Przeprowadzimy warsztaty notowania muzyki przy użyciu kropek, kluczy, linii, fermat, volt… nut i pauz. Zagramy to, co zanotujemy, zadźwięczy to, co zapisali znakomici kompozytorzy. Zdobędziemy umiejętności godne kompozytorskiego sekretarza, by pewnie wkroczyć w czarowny świat dźwięków.

 

PAŹDZIERNIK

Roztańczona niespodzianka wyskakuje z  paczki

Październikowe spotkanie prezentować będzie opowiadać o tańcu. Niczego więcej nie powinniśmy zdradzać, wszak to niespodzianka. Zaprezentowane zostaną fragmenty kompozycji Piotra Czajkowskiego i te grane będą w czasie rzeczywistym, na żywo i tańczone w paczce, ale zabrzmią także utwory wcześniej zarejestrowane i to niekoniecznie przez muzyków klasycznych.

 

LISTOPAD

Tremolo czy frullato, sforzato czy marcato

Gitarowe tremolo czy fletowe frullato, wyróżniające sforzato, czy sprawiedliwe marcato?  Do czasu wspólnego spotkania, znaczenia tych artykulacyjnych określeń są dla większości z nas molto misterioso.  Wszystko stanie się zrozumiałe dzięki prezentacji, oczywiście dzięki nauce poprzez zabawę i zapamiętane na kolejne koncerty, a nawet  sezony. Zdawać by się mogło, iż  będzie to trudne zagadnienie w drżenie wprowadzające nasze umysły, że trząść można się zacząć na samą o nim myśl. Odwiedzając Filharmonię przekonacie się, że nie będzie nas to kosztowało appena.

 

GRUDZIEŃ

Przedświąteczne kolędników nawoływanie

W polskich utworach świątecznych jest mowa o wielu instrumentach muzycznych i głosie. Odnajdziemy je prześpiewując teksty kolęd i pastorałek, a także piosenek z dzwoneczkami. Na czym zagrają pastuszkowie? Jaki instrument przyniesie kolędnik za diabła przebrany?  Czy któryś z trzech króli posiadał będzie talent muzyczny? Na te i inne pytania odpowiedź da grudniowe spotkanie. To co jest pewne od ponad dwóch tysięcy lat: Anioł zaśpiewa anielskim głosem!

 

STYCZEŃ

Horda chordofonów

Horda to tłum. W orkiestrze taką sympatyczną zgraję stanowią instrumenty strunowe. Od niewielkich, a wysoko grających skrzypiec, po ogromniasty a nisko brzmiący kontrabas. To te, które lubią by je smyczkiem głaskać. Są też takie, które wolą szarpanie i uderzanie. Ktoś z tej zgrai odwiedzi nas, posłuchamy co ma do powiedzenia gdy kolegów obok brak… Zwierzy się, czy trudno grupą osiągnąć piano i czy forte jest głośniejsze? Czy szarpanie boli? My zastanowimy się na której nodze stoi wiolonczela? Kontra komu gra bas? Przyjdźcie na to spotkanie, bo w hordzie jest raźniej i pomysły rodzą się lepsze.

 

LUTY

Coś na ząb dla pana kornika

W Szczebrzeszynie chrząszcz brzmi w trzcinie.. na szczęście tam, bo gdyby kornik należący do rzędu chrząszczy brzmiał w pobliżu instrumentów drewnianych, muzyka byłaby mocno zagrożona. Wszak przysmakiem korników, jak powszechnie wiadomo, jest drewno. To z którego zrobione są instrumenty jest szlachetnych gatunków, wyszukane i z pewnością smakowite. Porozmawiamy o instrumentach dętych drewnianych. Zbadamy czy rolą stroika jest wystrojenie czy nastrojenie? Czy grając można „złapać” drzazgę? Dowiemy się w jakim celu ktoś podziurawił instrumenty jak ser szwajcarski i czy zadaniem klapek jest poklepywanie?

 

MARZEC

Perkusyjna zastawa

Można przygotować wyszukane dania, jednak źle podane, nie będą zachwycały. Do tego potrzebna jest piękna oprawa. Z najliczniejszej grupy instrumentów, grupy perkusyjnej, skompletować można nawet złotą zastawę. O zadaniach tej grupy, o roli kotłów, talerzy, pałek, ale też trójkąta w utworze muzycznym, porozmawiamy podczas tego koncertu. Pojawią się instrumenty praktyczne, a nietypowe, zabawne i zadziwiające. Nasze ciała staną się instrumentami perkusyjnymi. Stukniemy, pukniemy, zachwycająco zagramy.

 

KWIECIEŃ

Pyszności na „blasze” przygotowane

W wielu miejscach znajdziemy wyroby z blachy. W kuchni blaszki, przesiewacze do mąki, ubijaczki do białka, miski… a w efekcie ciasta, rogaliki, mazurki na blasze wypiekane… W Filharmonii stojaki, pulpity… a w jej sercu-orkiestrze… instrumenty. Prym wiedzie trąbka, a wraz z nią inne instrumenty dęte blaszane: puzon, waltornia i tuba. Ich początki sięgają czasów prehistorycznych, o tym opowiemy. Podejmiemy próbę zbudowania instrumentu na wzór dętego blaszanego, ale z kuchennych przedmiotów, a co najważniejsze, to co zostanie zagrane na instrumentach dętych blaszanych będzie w doskonałym smaku.

 

MAJ

Dźwiękowy pozew sądowy instrumentów

Ten koncert będzie rozprawą głosowo-instrumentalną. Oskarżycielskie i pełne przechwałek tony pojawią się przy rozważaniach kto jest lepszy, sprawniejszy i piękniej brzmi: głos czy instrument muzyczny. O swych racjach przekonywać będą śpiewacy i instrumentaliści. Zabrzmią zatem popisowe kompozycje, każdy zaprezentuje to co ma najlepszego, by przekonać publiczność o swej doskonałości, a co za tym idzie o muzycznej wyższości. Wydanie werdyktu nie będzie błahym zadaniem, ale razem damy radę.

 

CZERWIEC

Dziwności i dziwnostki – instrumenty bez przydziału

Instrumenty strunowe znamy dobrze, te smyczkowe szczególnie…ale są też takie, które mają struny, a smyczek nigdy po tych strunach nie wędrował. Instrumenty dęte też poznaliśmy, ale są takie, w których dźwięk powstaje dzięki powietrzu a nikt nigdy w nie nie dął. Wśród perkusyjnych mamy takie, które brzmią dzięki potrząsaniu, pocieraniu i dmuchaniu, a nie uderzaniu pałeczkami. To zagadki instrumentoznawstwa o instrumentach trudnych do zaklasyfikowania i bardzo pasjonujących. Rozwiążemy je… i zabierzemy na wakacje.

 

Dla klas IV-VIII szkół podstawowych i gimnazjów (sala kameralna FP)

 

Rok szkolny 2018/2019

 

WRZESIEŃ

Spacer alejkami Schönbrunn

Wiedeń nazywany jest miastem geniuszy i artystów. Niewątpliwie jest jednym z najbardziej niezwykłych i najpiękniejszych miast Europy. To właśnie tam skrzyżowały się losy trzech najwybitniejszych kompozytorów epoki klasycyzmu. Muzyka, choć napisana tak dawno, żyje do dziś, nie tylko w pejzażu Wiednia, o czym przekonamy się podczas pierwszego spotkania po wakacjach.

 

PAŹDZIERNIK

Włoska mozaika

Na początku jesieni zapraszamy w podróż do słonecznej Italii. Do Włoch przeniesiemy się za sprawą muzyki Antonio Vivaldiego, Luigiego Boccheriniego, Giuseppe Verdiego, Gioacchino Rossiniego. Porozmawiamy o włoskiej operze, podziwiać będziemy włoskie bel canto.

 

LISTOPAD

Jeszcze Polska nie zginęła

W 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości nie może zabraknąć muzyki patriotycznej. Walczyć i wzbudzać nastroje patriotyczne, sprzeciwiać się zaborcom można za pomocą muzyki, czego najlepszym przykładem są kompozycje Fryderyka Chopina, Michała Kleofasa Ogińskiego, Mieczysława Karłowicza czy Ignacego Jana Paderewskiego. Podczas listopadowego spotkania będziemy podziwiać zasługi polskich patriotów przy muzyce na wskroś polskiej.

 

GRUDZIEŃ

Merry Christmas

W te grudniowe, mroźne dni, gdy wszystko przykryte jest śniegiem, rozgrzewać nas będą świąteczne przeboje! Grudniowe spotkanie wypełnią dźwięki najbardziej znanych świątecznych piosenek, amerykańskich hitów. Nie zabraknie zimowej muzyki z bajek i filmów. Sprawdzimy jak Boże Narodzenie świętują Amerykanie. Wspólnie zaśpiewamy nie tylko kolędy…

 

STYCZEŃ

Pod niebem Paryża

Przez wieki Francja była muzyczną potęgą. Dziś, głównie za sprawą Edith Piaf, kojarzy się wszystkim z francuskim chanson. Podczas styczniowego koncertu zabrzmią niezwykle romantyczne francuskie ballady i pieśni. W roli głównej zaprezentuje się czarujący akordeon, którego dźwięki przeniosą nas nad Sekwanę. Całość dopełni wspólnie wykonana francuska piosenka.

 

LUTY

Rosyjska szkoła baletowa

Czym są pointy, pas, paczka? Kim jest primabalerina? Czym zajmuje się choreograf? Na te pytania odpowiemy podczas karnawałowego spotkania. Przeniesiemy się do mroźnej Rosji, posłuchamy muzyki baletowej i rozgrzejmy się wykonując w jej rytmie piruety. Podziwiać będziemy historie opowiadane za pomocą tańca, wsłuchamy się w muzykę rosyjskich kompozytorów. 

 

MARZEC 

Hiszpański zawrót głowy

W marcu zaprezentujemy muzyczny przewodnik po Hiszpanii. Odwiedzimy między innymi Katalonię i Andaluzję. Muzyka hiszpańska porwie słuchaczy ekspresją i charakterem. Melodie grane na gitarze podkreślą dźwięki kastanietów. Nie zabraknie ognistego, pełnego temperamentu flamenco oraz rytmicznego bolero. Viva España!

 

KWIECIEŃ

Polak – Węgier dwa bratanki

To słynne wyznanie ponadnarodowej przyjaźni zna każdy Polak i każdy Węgier. Podczas kwietniowego koncertu sprawdzimy, czy głębokie przekonanie Polaków o podobieństwie obu narodów, dotyczy również muzyki. Spotkanie wypełnią kompozycje oparte na węgierskich motywach ludowych. Zabrzmią niezwykle efektowne czardasze. Nie zabraknie też polskich akcentów.

 

MAJ

Śpiewnik domowy

Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ogłosił rok 2019 Rokiem Stanisława Moniuszki w 200. rocznicę urodzin artysty. W maju, czyli miesiącu, w którym przyszedł na świat kompozytor, wsłuchamy się w jego twórczość. Poznamy dzieła twórcy opery narodowej, zajrzymy do Śpiewnika domowego, spróbujemy zaśpiewać jedną z trzystu zawartych w nim pieśni.

 

CZERWIEC

Z muzyką dookoła świata

Czas na muzyczną wycieczkę. Czerwcowy koncert bogaty będzie w zróżnicowane rytmy, ciekawe melodie i oryginalne brzmienia. Sezon artystyczny zakończymy przy muzyce z różnych krajów, a nawet kontynentów. Zabrzmią kompozycje najbardziej znane i lubiane przez publiczność.

 

Audycje wyjazdowe

Rok szkolny 2018/2019

 

WRZESIEŃ

Spacer alejkami Schönbrunn

Wiedeń nazywany jest miastem geniuszy i artystów. Niewątpliwie jest jednym z najbardziej niezwykłych i najpiękniejszych miast Europy. To właśnie tam skrzyżowały się losy trzech najwybitniejszych kompozytorów epoki klasycyzmu. Muzyka, choć napisana tak dawno, żyje do dziś, nie tylko w pejzażu Wiednia, o czym przekonamy się podczas pierwszego spotkania po wakacjach.

 

PAŹDZIERNIK

Włoska mozaika

Na początku jesieni zapraszamy w podróż do słonecznej Italii. Do Włoch przeniesiemy się za sprawą muzyki Antonio Vivaldiego, Luigiego Boccheriniego, Giuseppe Verdiego, Gioacchino Rossiniego. Porozmawiamy o włoskiej operze, podziwiać będziemy włoskie bel canto.

 

LISTOPAD

Jeszcze Polska nie zginęła

W 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości nie może zabraknąć muzyki patriotycznej. Walczyć i wzbudzać nastroje patriotyczne, sprzeciwiać się zaborcom można za pomocą muzyki, czego najlepszym przykładem są kompozycje Fryderyka Chopina, Michała Kleofasa Ogińskiego, Mieczysława Karłowicza czy Ignacego Jana Paderewskiego. Podczas listopadowego spotkania będziemy podziwiać zasługi polskich patriotów przy muzyce na wskroś polskiej.

 

GRUDZIEŃ

Merry Christmas

W te grudniowe, mroźne dni, gdy wszystko przykryte jest śniegiem, rozgrzewać nas będą świąteczne przeboje! Grudniowe spotkanie wypełnią dźwięki najbardziej znanych świątecznych piosenek, amerykańskich hitów. Nie zabraknie zimowej muzyki z bajek i filmów. Sprawdzimy jak Boże Narodzenie świętują Amerykanie. Wspólnie zaśpiewamy nie tylko kolędy…

 

STYCZEŃ

Pod niebem Paryża

Przez wieki Francja była muzyczną potęgą. Dziś, głównie za sprawą Edith Piaf, kojarzy się wszystkim z francuskim chanson. Podczas styczniowego koncertu zabrzmią niezwykle romantyczne francuskie ballady i pieśni. W roli głównej zaprezentuje się czarujący akordeon, którego dźwięki przeniosą nas nad Sekwanę. Całość dopełni wspólnie wykonana francuska piosenka.

 

LUTY

Rosyjska szkoła baletowa

Czym są pointy, pas, paczka? Kim jest primabalerina? Czym zajmuje się choreograf? Na te pytania odpowiemy podczas karnawałowego spotkania. Przeniesiemy się do mroźnej Rosji, posłuchamy muzyki baletowej i rozgrzejmy się wykonując w jej rytmie piruety. Podziwiać będziemy historie opowiadane za pomocą tańca, wsłuchamy się w muzykę rosyjskich kompozytorów. 

 

MARZEC 

Hiszpański zawrót głowy

W marcu zaprezentujemy muzyczny przewodnik po Hiszpanii. Odwiedzimy między innymi Katalonię i Andaluzję. Muzyka hiszpańska porwie słuchaczy ekspresją i charakterem. Melodie grane na gitarze podkreślą dźwięki kastanietów. Nie zabraknie ognistego, pełnego temperamentu flamenco oraz rytmicznego bolero. Viva España!

 

KWIECIEŃ

Polak – Węgier dwa bratanki

To słynne wyznanie ponadnarodowej przyjaźni zna każdy Polak i każdy Węgier. Podczas kwietniowego koncertu sprawdzimy, czy głębokie przekonanie Polaków o podobieństwie obu narodów, dotyczy również muzyki. Spotkanie wypełnią kompozycje oparte na węgierskich motywach ludowych. Zabrzmią niezwykle efektowne czardasze. Nie zabraknie też polskich akcentów.

 

MAJ

Śpiewnik domowy

Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ogłosił rok 2019 Rokiem Stanisława Moniuszki w 200. rocznicę urodzin artysty. W maju, czyli miesiącu, w którym przyszedł na świat kompozytor, wsłuchamy się w jego twórczość. Poznamy dzieła twórcy opery narodowej, zajrzymy do Śpiewnika domowego, spróbujemy zaśpiewać jedną z trzystu zawartych w nim pieśni.

 

CZERWIEC

Z muzyką dookoła świata

Czas na muzyczną wycieczkę. Czerwcowy koncert bogaty będzie w zróżnicowane rytmy, ciekawe melodie i oryginalne brzmienia. Sezon artystyczny zakończymy przy muzyce z różnych krajów, a nawet kontynentów. Zabrzmią kompozycje najbardziej znane i lubiane przez publiczność.