Orkiestra kameralna CB

  • Notka
  • Skład CB
  • Stali gościnni dyrygenci
  • Plan pracy CB

 

Orkiestra Kameralna Filharmonii Pomorskiej Capella Bydgostiensis

Założyciel i pierwszy długoletni dyrektor Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy Andrzej Szwalbe wpierw utworzył zespół pn. Capella Bydgostiensis Pro Musica Antiqua, który bardzo szybko stał się jednym z czołowych polskich zespołów kameralnych specjalizujących się w muzyce dawnej.

W skład Capelli Bydgostiensis PMA wchodzili instrumentaliści soliści, którzy posiadali umiejętność gry na instrumentach z epoki. Od chwili powstania do lat 90. orkiestrze towarzyszył oktet śpiewaków madrygalistów, występujących także w roli solistów. Celem powołania do życia kolejnego etatowego zespołu było wyróżnienie Filharmonii Pomorskiej na tle innych podobnych instytucji w kraju, a dążeniem samego zespołu – kultywowanie dawnej muzyki polskich i obcych mistrzów renesansu oraz baroku na wzór kapel działających w wiekach XVI–XVIII.

Zespół był ewenementem w skali kraju: koncertował dla Polskiego Radia i Telewizji, nagrał kilkanaście płyt i filmów, występował w licznych krajach Europy. Dzięki tak wszechstronnym możliwościom wykonawczym koncerty kameralistów i madrygalistów stały się wielką atrakcją i cieszyły się powodzeniem wśród polskiej oraz międzynarodowej publiczności. W latach 90. zespół zmienił formułę i poszerzył znacznie repertuar aż do muzycznej awangardy XXI wieku.

Z zespołem w latach 1962–1970 pracował Stanisław Gałoński, potem do 1990 batutę przejął Włodzimierz Szymański. Następnie kierownictwo artystyczne Capelli Bydgostiensis sprawowali: Karol Teutsch, Daniel Stabrawa, Mirosław Jacek Błaszczyk i Wiesław Kwaśny, José Maria Florêncio, a obecnie z kameralistami stale współpracuje Kai Bumann jako szef artystyczny Filharmonii Pomorskiej.

Capella Bydgostiensis wystąpiła na najbardziej znaczących estradach Polski i Europy, w salach tak prestiżowych, jak: Filharmonia Narodowa w Warszawie, Konserwatorium im. Czajkowskiego w Moskwie, Schauspielhaus w Berlinie, Schloss Mirabell w Salzburgu, Pałac Królewski w Sztokholmie, El Escorial w Hiszpanii, w sali Radia Holenderskiego w Utrechcie, na Zamku Królewskim w Warszawie, w Auli Leopoldinum we Wrocławiu czy Filharmonii Lwowskiej.

Z orkiestrą, w uznaniu jej kunsztu, bardzo chętnie koncertowali wielcy soliści i dyrygenci, m.in. Ewa Podleś, Wanda Wiłkomirska, Roman Jabłoński, Gary Karr, Wieland Kuijken, Konstanty Andrzej Kulka, George Malcolm, Takao Ukigaya, Paweł Przytocki, Paul Esswood, Piotr Pławner, Krzysztof Jakowicz, Waldemar Malicki, Tomasz Tomaszewski, Jan Stanienda, José Maria Florêncio, Kai Bumann. 

Jednym z ważniejszych przedsięwzięć ostatnich lat było kilkutygodniowe tournée orkiestry w Brazylii w latach 2010, 2011 i 2012, które objęło wiele koncertów m.in. w takich miastach, jak: Rio de Janeiro, São Bernardo do Campo, São Paulo, Vitória, São Josèdos Campos, Diadema, Atibaia, Piracicaba, Pedra Azul. Występy kameralistów bydgoskich zostały przyjęte entuzjastycznie zarówno przez słuchaczy, jak i krytykę. Orkiestra brała udział w licznych prawykonaniach utworów, m.in. specjalnie jej dedykowanych jak Beetholvena Cunha Suite Brasileira, którą zagrała pod batutą José Maria Florência. W 2014 roku orkiestra wystąpiła w Filharmonii Berlińskiej wraz z Krzysztofem Meisingerem w podwójnej roli – dyrygenta i gitarzysty.

Capella Bydgostiensis ma na swoim koncie nagrania radiowe i telewizyjne oraz płytowe dla wytwórni polskich, holenderskich, hiszpańskich. W 2012 roku nagrała CD (DUX) pod dyrekcją José M. Florência, z udziałem brazylijskiej skrzypaczki Marii F. Krug. Z okazji obchodzonego w 2013 roku jubileuszu 60-lecia Filharmonii Pomorskiej w następnym roku ukazały się dwie nowe płyty zespołu: Ave Maria z pieśniami autorstwa dziesięciu kompozytorów różnych epok, zrealizowana ze znakomitą sopranistką Barbarą Kubiak, oraz album Grażyna Bacewicz: Symphony for String Orchestra (Ewa Kupiec – fortepian, Mariusz Smolij – dyrygent). To CD, nagrane dla cenionej i znanej na całym w świecie wytwórni Naxos, otrzymało w 2015 roku nagrodę Fryderyk w kategorii najlepszy album polski za granicą. W tym samym roku bydgoscy kameraliści wystąpili w koncercie na 200-lecie Singakademie Frankfurt (Oder) w Konzerthalle C.Ph.E. Bach we Frankfurcie nad Odrą.

W 2017 Capella Bydgostiensis obchodziła jubileusz 55-lecia. Zespół otrzymał od Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego – Medal Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis oraz nagrodę za całokształt działalności. Z okazji rocznicy CB nagrała płytę pod batutą Kaia Bumanna i z udziałem sopranistki Heleny Bregar, na której znalazły się największe hity muzyki baroku i klasycyzmu.

W 2018 roku z okazji 37. rocznicy Bydgoskiego Marca 1981 orkiestra wraz z plejadą artystów polskiej estrady wykonała w sali FP Kolędę Nockę E. Brylla i W. Trzcińskiego w autorskich aranżacjach Adama Lemańczyka. Z udziałem tego znakomitego aranżera Capella Bydgostienis zaprezentowała również programy pt. Dziewczyna Bonda czy Piosenki Marii Czubaszek.

 

 

 

 

 

 

 

Skrzypce

Waldemar Kośmieja  (koncertmistrz)

Elżbieta Biskupska

Joanna Radzińska

Grzegorz Kujawa

Jolanta Mrowińska

Artur Wrembel

Natalia Tyrańska

 

Altówki

Zbigniew Milewski (inspektor)

Agnieszka Czupryńska

Iwona Wasilewska

 

Wiolonczele

Andrzej Syty (bibliotekarz)

 

Kontrabasy

Mieczysław Ćwikliński

 

Klawesyn, Organy

Małgorzata Pałac-Gruszczyńska*

 


* współpraca